Vieš, aké aplikácie a služby máš prepojené so svojim Gmail účtom? Toto si hneď teraz skontroluj!

Pozri sa, ako môžeš pomocou pár kliknutí odhaliť, aké aplikácie, služby a stránky máš prepojené so svojím Gmail účtom.

Gmail
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Pravdepodobne aj ty máš desiatky online účtov v tých najrôznejších službách. Môže ísť ako o účty od sociálnych sietí, tak aj účty v aplikáciách a podobne. Jedným z častých spôsobov, ako sa prihlasujeme do týchto služieb, je prostredníctvom Google účtu. Je to jednoduché a hlavne rýchle. Ruka v ruka ale s týmto spôsobom prihlasovania, sa vystavuješ aj istým online hrozbám.

Málokoho napadne, že keď sa takto prihlásiš do služby, tak strácaš trošku súkromia. Dôvodom je, že služby, do ktorých sa takto prihlásiš, tak často ťahajú z tvojho účtu citlivé informácie. Samozrejme, aplikácie tieto údaje nezbierajú len tak pre zábavu, ale ďalej s nimi pracujú a analyzujú ich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nižšie ti ukážeme, ako môžeš nájsť stránky, aplikácie a služby, do ktorých si sa takto prihlásil v priebehu času. Kľudne sa môže stať, že o tebe zbierajú desiatky služieb informácie bez toho, aby si si to uvedomoval.

Ako odhaliť prepojené služby s tvojim Google účtom

Postup, ako môžeš odhaliť, s akými službami máš prepojený tvoj Google, resp. Gmail účet, je pomerne jednoduchý, no musíš vedieť, ako sa dostaneš k týmto nastaveniam. Poďme sa nižšie pozrieť ako na to. Neboj sa, nezaberie ti to veľa času.

  • Otvor si tvoj Gmail účet na počítači.
  • Klikni teraz na ikonu tvojho profilu a potom na možnosť Spravovať účet Google.
  • Teraz z bočnej ponuky menu vyber možnosť Zabezpečenie.
  • Následne zroluj ponuku v strede k možnosti Vaše prepojenia s aplikáciami a službami tretích strán. V ďalšom kroku klikni na možnosť Zobraziť všetky prepojenia.
  • Potom uvidíš všetky stránky a služby, do ktorých sa prihlasuješ (resp. prihlásil) cez tvoj Gmail účet.

Ak by si potreboval vidieť návod vyššie na snímkach obrazovky, tak ti ich prikladáme nižšie.

Ku akým dátam pristupujú prepojené služby

Ako sme v úvode spomínali, tak tým, že sa prihlásiš do nejakej služby, tak odovzdávaš časť svojho súkromia tretím stranám. Ak chceš zistiť, ku akým informáciám pristupujú, tak je potrebné na konkrétnu službu alebo stránku kliknúť.

Niektoré aplikácie sú viac invazívne a iné zas menej. Na tebe je, aby si sa nimi prelúskal, jednu za druhou a zistil, ktoré stránky či služby o tebe zbierajú viac, resp. menej údajov vrátane toho, ako s nimi ďalej pracujú.

Ako klikneš na konkrétnu aplikáciu či službu, následne uvidíš, ku akým informáciám pristupuje. Viď snímka obrazovky nižšie.

Aplikacie prepojenie ku Google ucet ku akym datam pristupuje_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom to je už len na tebe, či necháš danej aplikácií prístup k tvojim údajom alebo nie. Odporúčame ti ale, aby si stránkam a službám, ktoré už nepoužívaš, odobral prístup. Vyhneš sa tak viacerým možným nepríjemnostiam. Napríklad, že by došlo k úniku tvojich dát cez danú službu, alebo by došlo k ich zneužitiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre