Tieto materiály naokolo tvojho Wi-Fi routera ti zhoršujú kvalitu signálu. Daj ich mimo jeho dosah, internet ti pôjde lepšie
Pozri sa, aké materiály v tvojej domácnosti ti môžu kaziť kvalitu Wi-Fi signálu. Častokrát stačí router premiestniť mimo ich dosah a internet ti pôjde o poznanie lepšie.
Ak ste si sa niekedy stretol s pomalým alebo prerušovaným Wi-Fi signálom v určitých oblastiach tvojho domova, mohol si sa stať obeťou rušenia spôsobeného rôznymi materiálmi. Niektoré materiály dokážu blokovať Wi-Fi signál a tým, že ich premiestniš, resp. router umiestniš na iné miesto, môže dôjsť k zásadnému zlepšeniu v kvalite signálu naokolo. Poď sa nižšie pozrieť na časté materiály, ktoré spôsobujú, že ti Wi-Fi nefunguje podľa predstáv.
Aké materiály spôsobujú problémy s kvalitou šírenia Wi-Fi signálu
Kov
Kov je materiál, ktorý patrí k tým, ktoré najviac tlmí tvoj Wi-Fi signál. Tento výborný vodič môže odrážať Wi-Fi signál, čo vedie k nestabilite pripojenia. Výsledkom toho môže byť trhavý prenos dát, napríklad pri videokonferenciách, oneskorenie pri hraní hier alebo zdĺhavé načítavanie obsahu. Wi-Fi používa neviditeľné vlny na prenos dát vzduchom, čo znamená, že kovové povrchy tak môžu blokovať alebo odrážať tieto vlny. Aby si dosiahol čo najlepší Wi-Fi signál, vyhni sa umiestneniu routera blízko alebo vo vnútri kovových objektov, ako sú napríklad skrinky.
Steny
Steny sú vyrobené z rôznych materiálov, no najčastejšie ide o betón či tehly. Ak bývaš v paneláku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou, máš betónové steny, v ktorých je okrem iného aj kov. Oproti ľuďom, ktorí bývajú v tehlových domoch, si v nevýhode. No ani oni nemajú dôvod na radosť, aj tie totiž vo významnej miere blokujú signál z vychádzajúci z vysielača.
Ak potrebuješ umiestniť router blízko steny, je najlepšie vybrať si stenu vyrobenú z tenšieho alebo menej hustého materiálu. Ide teda o steny, ktoré nie sú nosné. V ideálnom prípade sa ale vyhni aj týmto stenám.
Voda
Možno si už skúšal ponoriť mobil pod vodu a krátko na to si zistil, že nemáš signál. Vedz, že podobne je to aj s Wi-Fi signálom. Keď Wi-Fi signál narazí na povrch vody, časť z neho sa odrazí a časť sa láme. Odrazená časť sa vráti späť a lámaná časť môže byť ohnutá v inom smere, čo spôsobuje stratu signálu. Okrem iného voda má vysokú dielektrickú konštantu a schopnosť absorbovať elektromagnetické vlny. Preto, ak máš v blízkosti napríklad akvárium s rybičkami či iným vodným tvorom, tak ti internet nepôjde dobre.
Neprehliadni
Okná a sklo
Okná a sklo sú ďalším materiálom, ktorý často spôsobuje problémy s prenosom signálu. Málokto vie, ale sklo má určitú schopnosť tlmiť (absorbovať) Wi-Fi signál, no pravdou je, že v porovnaní s inými materiálmi, tá situácia je o niečo menej vážnou (ak ide o čisté sklo). Tieto materiály často ale obsahujú tenkú vrstvu kovu, napríklad zrkadlá, ktoré odrážajú rádiové vlny späť namiesto toho, aby ich prepustili. Toto odrazenie spôsobuje oslabenie signálu, čoho výsledkom je, že ti internet ide ako v lete na saniach.
Frekvenčné pásmo 2,4 GHz
Možno by ťa to nenapadlo, ale zariadenia bežiace na frekvenčnom pásme 2,4 GHz, ktoré sú bežne používané v mnohých domácnostiach, rovnako môžu zhoršiť kvalitu signálu, lebo tento typ signálu má tendenciu sa navzájom rušiť. Wi-Fi signál ti môžu zhoršovať preto rôzne bezdrôtové vysielače naokolo vysielača, Bluetooth zariadenia, a dokonca aj mikrovlnná rúra, prípadne aj susedova Wi-Fi, ak má výkonný vysielač. Nové routery dnes ponúkajú ale aj 5 GHz pásmo. Preto, riešením môže byť, ak zapneš toho pásmo a prepojíš na neho časť zariadení v domácnosti.
Nábytok
Rovnako aj nábytok môže blokovať Wi-Fi signál z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s materiálmi, z ktorých je vyrobený. Najčastejšie máme ale drevený nábytok. Aj keď drevo nie je veľmi hustý materiál, môže čiastočne absorbovať a rozptyľovať Wi-Fi signály. Hrubé alebo husté drevené povrchy môžu spôsobiť výraznejšie oslabenie signálu. Preto, ak ti vo výhľade k tvoj vysielač bráni masívna skrinka, tak problém môže byť aj tam, keď ti internet seká či mrzne. Rovnako nezabúdaj na to, že ak máš router umiestnený vo vnútri skrinky, tak robíš chybu. Mal by byť umiestnený niekde, kde má voľný výhľad do všetkých smerov.
Okrem iného, súčasťou nábytku býva často aj kov, ktorý už ako vieš, môže taktiež narúšať kvalitu signálu.
Kovové predmety v nábytku môžu vytvárať interferenciu s Wi-Fi signálmi.
Susedov Wi-Fi router
Táto možnosť je obzvlášť bežná v domácnostiach, najmä v bytových domoch, kde sa nachádza mnoho routerov blízko seba. Väčšina vysielačov funguje na rovnakých frekvenciách, čo spôsobuje vzájomné rušenie signálu. Ak so susedom zdieľaš napríklad obývačkovu stenu, tak je vysoká pravdepodobnosť, že máte pod televízorom vysielač. Premiestni ho inde a uvidíš, že ti internet pôjde o poznanie lepšie.
Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, kde by si mal umiestniť Wi-Fi router, aby si maximalizoval kvalitu Wi-Fi signálu.
Komentáre