SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zvláštna planéta ukazuje ročné obdobia, aké sme ešte nevideli

Dnes už nefunkčný teleskop Spitzer objavil planétu, ktorú si nedokážu astronómovia vysvetliť.

Čo by ste povedali na to, keby leto na Zemi trvalo deň a zima dva dni? To je realitou na planéte, ktorá sa označuje ako XO-3b. Nachádza sa od nás približne 800 svetelných rokov. Objavená bola dnes už nefunkčným vesmírnym teleskopom Spitzer a rok na nej trvá len tri dni, píše portál Space.

Ročné obdobia na tejto planéte síce netrvajú dlho, ale zato sú mimoriadne intenzívne. Teplotné rozdiely sa v prípade planéty XO-3b prejavujú stonásobne silnejšie než na našej planéte. U nás na Zemi ročné obdobia vznikajú kvôli sklonu našej planéty vzhľadom k Slnku. Ročné obdobia na planéte XO-3b ale závisia od polohy planéty na jej nezvyčajnej eliptickej dráhe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nejde o rovnaké ročné obdobia, aké zažívame na Zemi,“ vysvetľuje Lisa Dang z kanadskej univerzity McGill University.

Obežná dráha planéty vedcov fascinuje najviac. Je vzácnosťou objaviť planétu, ktorá by obiehala tak blízko pri hviezde, ako XO-3b. Ešte vzácnejšie je nájsť podobnú planétu s elipsovitou obežnou dráhou. Hviezda a jej planéta sú relatívne veľké kozmické objekty a gravitačné sily, ktoré sú v podobných sústavách prítomné, zvyknú ťahať najvzdialenejší bod obežnej dráhy planéty bližšie k hviezde. To vedie k okrúhlej obežnej dráhe. Preto sa astronómovia domnievajú, že planéta XO-3b neobieha okolo hviezdy dlho.

„Oválny tvar obežnej dráhy nám hovorí, že sa práve pozeráme na planétu v procese migrácie,“ vysvetľuje Dang.

„Planéta“ plná záhad

Elipsovitá alebo oválna obežná dráha ale nie je jedinou zvláštnou vlastnosťou tejto planéty. Pri bližšom pozorovaní vedci uvideli vysoké teploty, ktoré nedokáže vysvetliť ani extrémne počasie. Toto teplo totiž nie je spojené s ročnými obdobiami, ale pretrváva po celý trojdňový rok. Skúmanie ukázalo, že veľké množstvo tepla môže pochádzať z interiéru planéty.

Čo to presne znamená? Pozorovania teleskopu Gaia naznačujú, že je planéta väčšia než sa prvotne predpokladalo. To by mohlo vysvetliť, prečo z jej interiéru vyžaruje väčšie množstvo tepla. Podľa odborníkov môže toto teplo vznikať dvoma spôsobmi. Prvým je takzvané slapové ohrievanie. To znamená, že gravitácia hviezdy ťahá planétu a deformuje ju. Počas tejto deformácie vzniká aj teplo.

Ďalšou teóriou je, že v skutočnosti nejde o planétu, ale o hviezdu. Ak by sa táto možnosť potvrdila, XO-3b by sa radila medzi hnedých trpaslíkov. Tie sa v komunite astronómov označujú aj ako „nepodarené hviezdy“.  

„XO-3b nemusí byť planétou, ako ju poznáme, no nemusí byť ani nepodarenou hviezdou. Je možné, že ide o hviezdu, ktorá sa nachádza na vrchole svojho životného cyklu,“ vysvetľuje Dang.

Jedno je jasné. Objekt XO-3b ostáva pre astronómov obrovskou záhadou, no dodatočné pozorovania by mohli vysvetliť, či ide v skutočnosti o planétu, hviezdu, alebo niečo úplne iné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close