Xiaomi vydáva aktualizáciu na MIUI 13.1: Čo so sebou nová verzia systému prináša?

Nadstavba MIUI 13.1 prichádza do prvých modelov z radu Xiaomi. Do všetkých smartfónov zrejme nepríde, no prináša zásadnú novinku.

MIUI Xiaomi
Zdroj: Xiaomi

Čínsky výrobca Xiaomi začiatkom tohto roka priniesol aktualizáciu na nadstavbu MIUI 13 do veľkého množstva svojich smartfónov. Nová verzia nadstavby je vo väčšine prípadov postavená na Androide 12, no staršie modely môžu nadstavbu s číslom trinásť testovať aj na Androide 11. Teraz však čínsky výrobca smartfónov a inej elektroniky s dostupnými cenami prináša do svojich modelov ďalšiu verziu systému s označením MIUI 13.1. Čo táto verzia systému do smartfónov prináša, a ktoré modely budú môcť aktualizáciu registrovať? Odpoveď nám prináša portál Xiaomiui a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Ak však očakávate, že aktualizáciu budete v blízkej dobe evidovať aj vo vašom smartfóne, budeme vás musieť zrejme sklamať.

Namiesto MIUI 13.5 Xiaomi vypúšťa MIUI 13.1

Už dlhšiu dobu fanúšikovia spoločnosti Xiaomi a majitelia ich smartfónov čakali na predstavenie nadstavby MIUI 13.5. Táto verzia nadstavby mala priniesť mierne zmeny rozhrania aj nešpecifikované funkcie. Niektoré zdroje a leakeri však tvrdili, že príchod verzie nadstavby MIUI 13.5 nemá prebehnúť a namiesto toho príde veľká aktualizácia až v podobe MIUI 14. To sa nakoniec zdá ako finálne riešenie, keďže Xiaomi práve vypustilo verziu MIUI 13.1 pre niektoré svoje smartfóny. Zatiaľ však nejde o dostupnú verziu pre všetky zariadenia a taktiež nie o globálnu verziu. Aj napriek tomu je táto verzia nadstavby významnou pre smartfóny a ich majiteľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti nadstavba s označením MIUI 13.1 prichádza do smartfónov vo vývojárskej verzii pre testerov. Majitelia smartfónov s označením Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro už môžu v Číne testovať najnovšiu verziu nadstavby spolu s Androidom 13 vo verzii Beta 3. Táto verzia systému Android 13 je už finálnou testovacou verziou predtým, než príde stabilná verzia do viacerých smartfónov. Dostupnosť tejto verzie systému však Xiaomi nemusí garantovať pre všetky smartfóny.

Nová verzia nadstavby nemusí byť pre všetky smartfóny

Keď si dobre spomínate na minulý rok, tak ani nadstavba MIUI 12.5 so systémom Android 12 neprišla do všetkých smartfónov. Vývojári túto aktualizáciu priniesli len do série Xiaomi 12 a Redmi K40 a podobný postup očakávame aj tento rok. Verzia MIUI 13.1 by tak mohla prísť do smartfónov so systémom Android 13 a len do vlajkových modelov spoločnosti, pričom systém Android 13 sa zrejme medzi širokú verejnosť dostane až s nadstavbou MIUI 14. Tá by tento rok mala prísť skôr ako sme očakávali.

Xiaomi by totiž mohlo naplánovať väčšie predstavovanie svojich produktov už na november, kedy by sa mohli objaviť smartfóny z radu Xiaomi 13. Spolu s nimi by pochopiteľne prišla aj verzia nadstavby MIUI 14, ktorá by bola postavená na Androide 13. V novembri by malo byť už všetko pripravené k príchodu všetkých noviniek. S čím však rátame je, že Xiaomi by najskôr svoje väčšie novinky predstavilo v Číne. Do Európy by sa tak mohli dostať až začiatkom budúceho roka.

Uvítali by ste verziu MIUI 13.1 so systémom Android 13 vo vašom smartfóne? Alebo s aktualizáciou toľko neponáhľate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre