Xiaomi Amazfit Stratos, chytré hodinky s podporou 16 športov vrátane plávania | RECENZIA

Xiaomi Amazfit Stratos 2
Zdroj: vlastný

Po dlhšej dobe sa nám do redakcie dostali chytré hodinky, ale nie hocijaké – Xiaomi Amazfit Stratos, ktoré sme podrobili redakčnému testu. Jedná sa o druhú generáciu Amazfit hodiniek, ktoré prišli s niekoľkými vylepšeniami vrátane dizajnových zmien a prémiovejších materiálov.  „Upgradu“ sa však dočkala aj cena, ktorá je zhruba o tretinu vyššia. Poďme sa teraz spolu pozrieť na tieto chytré hodinky bližšie.

Balenie hodiniek

Hodinky prišli zabalené v pevnej škatuľke, v ktorá je na obsah „chudobná“, ale nájdeme v nej všetko čo potrebujeme. Balenie obsahuje hodinky, nabíjačku a niekoľko návodov, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte. Nič viac v balení nenájdete. Čo je škoda, určite by nás potešil nejaký náhradný náramok alebo nejaká obdobná drobnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Amazfit Stratos 2
Zdroj: vlastný

Vzhľad hodiniek

Dizajn hodiniek patrí medzi prémiové. Hodinky kombinujú viacero prémiových materiálov – nerezovú oceľ (tlačidlá a rámček okolo ciferníku), poly karbonát (telo hodiniek) a displej pokrytý odolným sklíčkom Gorilla Glass. Mnoho ľudí kritizovalo chytré hodinky od Xiaomi – vraj vyzerajú ako hračkárske. Tentokrát to už však povedať nemôžu, sú výrazne masívnejšie ako predošlá generácia či Amazfit Bip čo pridáva na prémiovosti hodiniek. Veľkosť displeja hodiniek je 1.34“ a disponujú rozlíšením 320 x300 bodov. Zároveň sa viac podobajú na klasické ciferníkové hodinky vďaka čomu sú vhodné ako na šport tak aj do roboty či na obchodné stretnutie.

Kvalita displeja

Kvalita displeja hodiniek patrí medzi lepšie. V tejto cenovej kategórii by ste ťažko našli relevantného konkurenta. Displej okrem toho, že ponúka funkciu always-on ponúka aj transflektívny farebný dotykový displej. Znamená to, že sú dobre čitateľné aj na priamom slnku. Čerešničkou na torte je Ambient light sensor. Teda senzor,ktorý mení intenzitu podsvietenia podľa okolitého svetla. Zároveň vás určite poteši, že ak vás omrzí vzhľad ciferníku tak ho môžete jednoducho zmeniť prostredníctvom aplikácie. Aby sme však iba nechválili, displej má 2,5D zahnutie. Inými slovami, hoci to vyzerá skvelo tak displej neochránite prostredníctvom krycieho sklíčka, to sa vám totiž bude po hranách odlepovať. Jediná možnosť ako ich ochrániť je prostredníctvom fólie.

Xiaomi Amazfit Stratos
Zdroj: vlastný

Hardware a konektivita hodiniek

Hodinky ponúkajú duálny 1,2GHz procesor, 512MB RAM a 4GB úložného priestoru (z toho reálne používateľ vie využiť niečo cez 2GB). Sú postavené na operačnom systéme WOS2.0, ktorý pravidelne dostáva aktualizácie.  Posledná aktualizácia napríklad rozšírila podporu športov z 12 na 16. Inými slovami vývojári sa aktívne starajú o OS. Na druhej strane sa bohužiaľ jedná o uzavretý systém. Znamená to, že do hodiniek len ťažko dostanete ďalšie aplikácie tretích strán. Za cca 3 týždne používania sme obdržali 2-krát update čo nás milo prekvapilo. Hodinky možno so smartfónom spárovať prostredníctvom Amazfit aplikácie pričom poteší novší štandard Bluetooth vo verzii 4.0.  Hodinky ďalej disponujú senzormi ako: G-snímač, Geomagnetický snímač, Barometrický snímačtlaku, Snímač okolitého svetla. Vo výsledku tak môžete vďaka týmto snímačom merať kroky, výšku, vzdialenosť, spálené kalórie, aktívne minúty, kvalitus pánku, srdcový tep a dokonca Vám hodinky ukážu aj VO2 Max – maximálna rýchlosť spotreby kyslíka (jedná sa o jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti). Nechýba podpora GPS a GLONASS. Prvé načítanie polohy trvalo o niečo dlhšie, približne minútku až dve (pravdepodobne kvôli kalibrácii). Následne s hodinky boli pripravené vždy v priebehu pár sekúnd. Skúšali sme otestovať výdrž batérie pri aktívnom zapnutí GPS. Vydržalinám približne fungovať približne 25 hodín aktívneho sledovania polohy čo nás milo prekvapilo. Veľkosť batérie je 290mAh a podľa slov výrobcu by mali vydržať približne 4 až 5 dní pri pasívnom využívaní. Túto hodnotu môžeme potvrdiť.

Xiaomi Amazfit Stratos 2 tlacidla
Zdroj: vlastný

Najväčším lákadlom hodiniek je však „voda“

Čo dlho nebolo možné tak tu je. Hodinky sú vode odolné do 5ATM čo znamená, že sa s nimi môžete bez obáv kúpať či dokonca ísť plávať. Dokonca nechýba ani režim plávania. Po jeho zapnutí hodinky automaticky rozpoznajú váš štýl plávania, ktorý následne podrobia analýze. Celkovo hodinky podporujú 16 rôznych režimov aktivít.

Xiaomi Amazfit Stratos 2
Zdroj: vlastný

Aplikácia a konektivita so smartfónom

Xiaomi Amazfit Stratos 2 ponúkajú aplikáciu Amazfit Watch, ktorú nájdete v Google Play Obchode. Samotné spárovanie so smartfónom prebieha niekoľko sekúnd ako aj synchronizácia dát. Aplikácia ponúka analýzu vašich aktivít (zaznamenanie trasy, celkový čas aktivity, priemernú rýchlosť, vzdialenosť, spálené kalórie a ďalšie informácie), indikátor batérie, analýzu spánku, možnosti zmeny vzhľadu hodinieka podobne. Jednou zo skvelých funkcií je možnosť nastavenia notifikácií zo smartfónu na displeji hodiniek. Napríklad, príde vám SMS tak si ju viete pozrieť na hodinkách alebo vám niekto telefonuje tak viete hovor ako prijať takaj zrušiť. Prekvapili nás rýchle reakcie a to, že hodinky pri notifikáciách „nemrzli“. To sa nám z času na čas stalo napríklad pri hodinkách AmazfitBip. Pochváliť tiež musíme plynulosť rozhrania hodiniek, ktorá nám počas testovania ani raz nezmrzla či nezhrávala. Mnohých určite poteší aj možnosť nahrania hudby priamo do hodiniek, z ktorých si ju môžete prehrať prostredníctvom Bluetooth slúchadiel. Jedná sa celkom o fajn vlastnosť, ktorá vás odľahčí od nosenia smartfónu so sebou pri športovaní (ak radi počúvate hudbu pri športovaní). Hodinky ďalej disponujú aj populárnou funkciou „double tap to wake up“, teda dvojité poklepanie pre ich prebratie z režimu zablokovania.

Pocit z hodiniek

Hodinky musíme pochváliť. Vyzerajú skvelo a dokonca sa aj pohodlne nosia na rukách. Sú relatívne ľahké, ale nie až tak, aby ste ich necítili. Zároveň na remienku hodiniek je úchytok, ktorý drží pevne remienok na ruke (hoci sa jedná o drobnosť, ale potešila nás). Hodinky sú stvorené primárne pre športovcov. Primárne hovoríme preto, že operačný systém WOS nie je dokonalým. Pri porovnaní s OS Android Wear absentuje viacero zaujímavých funkcií, napríklad rýchly prístup ku kalendáru k mapám a podobne.  Na druhej strane musíme povedať, že cena je tak isto veľkým lákadlom a ak viete strpieť absenciu týchto drobností, ktoré ponúka konkurenčný OS tak potom neváhajte. Hodinky vám budú robiť radosť.

Hodinky sme si objednali v e-shope TomTop.com, v ktorom pravidelne sú dostupné v akciovej ponuke. Čerešničkou na torte je, že sú dostupné z EÚ skladu čo znamená, žesa vyhnete ďalším poplatkom. Ponúkajú ich však aj iné e-shopy, napríklad GearBest.com, ktorý ponúka tak isto doručenie bez ďalších poplatkov prostredníctvom dopravy EU Priority Line či e-shop Cafago. Nižšie si môžete pozrieť aktuálne ceny vo všetkých e-shopoch.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre