Spravodajstvo

Vraj sa na internete k sebe správame slušnejšie, hovorí Microsoft

V roku 2021 sme boli k sebe zdvorilejší v porovnaní s rokom 2020, odhaľuje štúdia Zdvorilosť, bezpečnosť a interakcie v online priestore.

Internet je miestom, kde častokrát povieme dačo, čo by sme za normálnych okolnosti druhej osoby priamo do oči nepovedali. Pri prehliadaní sociálnych sietí, či komentárov pod rôznymi článkami to vyzerá tak, ako keby z roka na rok rástla agresivita používateľov. Pravidelne sa môžeme stretávať s rôznymi útokmi, urážkami a podobne pričom sa medzi ľuďmi vytráca schopnosť prijať argument, prípadne kritiku bez toho, aby to nebrali ako urážku, či útok. Zdá sa však, že tento trend, ktorého sme v posledných rokoch svedkami, sa začína otáčať.

Podľa prieskumu sme k sebe zdvorilejší

Spoločnosť Microsoft zverejnila výsledky štúdie Zdvorilosť, bezpečnosť a interakcie v online priestore 2022, ktorého súčasťou je aktualizácia indexu digitálnej zdvorilosti (Digital Civility Index, DCI).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prieskum, ktorý robila spoločnosť, bol realizovaný naprieč 22 krajinami sveta na skupine tínedžerov vo veku od 13 do 17 rokov a na skupine dospelých vo veku od 18 do 74 rokov. Výskumníci sledovali celkovo 21 premenných rozdelených do štyroch hlavných kategórií a to, akým spôsobom interakcie v online prostredí vplývajú na online zdvorilosť v súvislosti so sledovanými kategóriami.

Štúdia prišla k záveru, že v porovnaní s minulým rokom, sa k sebe chováme o čosi slušnejšie. Zistenia ukazujú, že zatiaľ čo v roku 2020 index zdvorilosti bol 67%, tak v roku 2021 to bolo 65% (pozn. redakcie: čím index dosiahne menšie číslo, tak tým je väčšia pravdepodobnosť, že používateľ internetu bude vystavený menej zdvorilému správaniu).

Pocity zdvorilosti a bezpečia sa však líšia v závislosti od toho, kto ste. Ako uvádza Microsoft, tak k najvýznamnejšiemu zlepšeniu došlo v kategórii chlapcov vo veku tínedžerov, ktorí sa vo všeobecnosti cítia menej vystavení menej zdvorilému správaniu, než je tomu v prípade žien. Ako príklad môžeme uviesť 5% pokles provokácie (trollingu) a nevyžiadaných správ so sexuálnym obsahom a 3% pokles nenávistných vyjadrení v porovnaní s predošlým rokom.

Dievčatá vo veku tínedžeriek a ženy však čelia väčšiemu množstvu rizík a pociťujú závažnejšie dôsledky, odhaľuje publikovaná štúdia. Vo všeobecnosti čelili až 60% ohrození, ktoré boli nahlásené v roku 2021, čo je zatiaľ najvyššie číslo v histórii prieskumu, a zároveň boli pod väčším rizikom následkov v podobe obáv a skľúčenosti, ktoré takéto zaobchádzanie zapríčiňuje.

Microsoft rovnako v rámci publikovanej správy hovorí o štyroch oblastiach, resp. tipoch, prostredníctvom ktorých môžeme zlepšiť aktuálnu situáciu.

Riaďte sa zlatým pravidlom empatie, súcitu a láskavosti pri každej interakcii a zaobchádzajte s každým, s kým sa v online priestore stretnete, s úctou a rešpektom.

Rešpektujte rozdielnosť, vážte si odlišné perspektívy a v prípade nesúhlasu konajte premyslene, bez urážok a osobných útokov.

Pred odpoveďou si doprajte čas na rozmyslenie a neposielajte/neuverejňujte niečo, čo by mohlo druhému ublížiť, zhoršiť jeho reputáciu alebo ohroziť niekoho bezpečnosť

Postavte sa za seba a iných, ktorí sa stali terčom útoku alebo krutosti v online priestore, vrátane zachovávania dôkazov a reportovania takýchto aktivít, ktoré obsahujú nevhodné alebo nebezpečné správanie.

Stali ste sa aj vy v priebehu minulého roka obeťou online šikany, či neslušného správania? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close