SpravodajstvoZariadenia

VoLTE vs. VoWiFi: Ktorá technológia je kvalitnejšia a prečo by ste ich mali využívať?

VoLTE je dnes veľmi využívanou technológiou v smartfónoch. V ponuke je tu však i VoWiFi, ktorá technológia je tak lepšia?

Smartfóny si v posledných rokoch prešli mnohými zmenami, ktorými môžeme narábať so smartfónmi jednoduchšie a lepšie. Zmeny ovplyvnili i úplne základné úkony, akými je napríklad volanie či posielanie správ. A zatiaľ čo klasické SMS správy nahradili novšie RCS správy, ktoré fungujú na princípe využívania internetovej siete, podobnou evolúciou si prešli i volania. Tie však dnes ide realizovať prostredníctvom troch spôsobov. Prvým je klasické volanie bez využitia akejkoľvek novšej technológie. No ak chceme dosiahnuť lepšieho výsledku a kvalitnejšieho hovoru, tak je tu pre nás technológia VoLTE a VoWiFi. V čom sa tieto dve technológie líšia a ktorú z nich je lepšie využívať? Pozrite sa na to spolu s nami!

VoLTE vs. VoWiFi

Pre začiatok si povieme, čo tieto dve skratky vlastne znamenajú. VoLTE je skratkou pre Voice over LTE, teda volania prostredníctvom siete LTE. K volaniu tak využívame novšiu technológiu prostredníctvom volaní cez 4G sieť. Klasický smartfón bez aktivácie VoLTE by tak po prijatí hovoru, resp. jeho uskutočnení musel prepnúť svoj signál do staršej a pomalšej 3G či dokonca 2G siete. Vďaka tejto funkcii si však môžeme užívať výhody rýchleho a kvalitného prenosu zvuku v HD kvalite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia VoWiFi je tu s nami o niečo kratšie. Ako už tušíte, táto skratka odkazuje práve na využívanie siete WiFi, teda hovory sú uskutočňované prostredníctvom tejto siete. Výhodou hovorov VoWiFi je možnosť telefonovania i mimo pokrytia mobilným signálom. Stačí nám k tomu teda aktívne pripojenie k sieti WiFi a váš hovor môže byť uskutočnený.

Ktorá technológia je lepšia?

Dnešné smartfóny väčšinou ponúkajú možnosť využívania oboch funkcií a prípadným prepínaním režimov podľa toho, či sme pripojení k sieti WiFi alebo nie. Otázkou však ostáva, ktorá technológia je rýchlejšia a lepšia pre využívanie. Ako sme už však spomínali, technológia VoLTE je naozaj vyspelou a dokáže prenášať hovory na vysokej úrovni.

V skutočnosti dokáže technológia VoLTE oproti VoWiFi prinášať až dvakrát takú kvalitu hovorov a navyše prináša i značnú úsporu batérie. Naopak také hovory prostredníctvom VoWiFi vedia batériu veľmi rýchlo vybiť. Nevýhodou technológie VoWiFi je taktiež potreba byť pripojený k naozaj kvalitnej sieti, pričom volania pomocou siete LTE vedia byť stabilnejšie a spoľahlivejšie.

Aby sme to zhrnuli, volania prostredníctvom siete LTE sú výhodné pre každého, kto preferuje kvalitné hovory a úsporu batérie. Ak však nemáte možnosť pripojenia ku kvalitnému mobilnému signálu, poslúži i skvelá funkcia hovorov prostredníctvom siete WiFi, ktorá však dokáže batérii dať celkom zabrať.

Ktorú funkciu vo vašom smartfóne využívate a prečo? A kombinujete tieto dve metódy? Podeľte sa s nami v komentároch!

via internet-access-guide.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close