Zvyšujúce ceny pohonných hmôt nahrávajú výrobcom elektromobilov. Tesla mala zaznamenať vysoký nárast dopytu

Americká automobilka Tesla môže z momentálnej situácie vo svete výrazne profitovať. Otázne je, či sa dokáže popasovať s nárastom objednávok.

Elon Musk_Tesla
Zdroj: flickr.com (NVIDIA Corporation)

Aktuálna geopolitická situácia na území nášho východného suseda a stále tvrdšie sankcie namierené voči Ruskej federácii sprevádza hneď niekoľko logických javov, ktoré sa dotýkajú aj našich peňaženiek. Nehovoriac o nestabilných finančných trhoch a zvýšenej inflácii počas vojnových konfliktov, kolísanie cien zasahuje aj sektor fosílnych palív. Práve Ruská federácia patrí medzi dôležitých vývozcov ropy do celého sveta, čo ste už takmer určite pocítili aj pri tankovaní na čerpacej stanici. Zvýšenie cien pohonných hmôt tak väčšine automobilistov robí vrásky na čele. Úplne inú situáciu však momentálne zažívajú majitelia elektromobilov, ktorí sa zatiaľ s náramným zvyšovaním nákladov pasovať nemusia. V niektorých kútoch sveta si aspoň čiastočnú výhodu tohto typu dopravy začal uvedomovať aj tábor doteraz zastavávajúci klasické spaľovacie automobily. Logicky tak z momentálnej situácie môžu profitovať najmä výrobcovia elektromobilov. Tí už podľa najnovších údajov môžu počítať s nárastom objednávok.

Dopyt po elektromobiloch skokovo narástol

Ako informoval portál Electrek zameriavajúci sa práve na elektromobilitu, nárast objednávok už zaznamenal momentálne najpopulárnejší výrobca elektromobilov vo svete, automobilka Tesla. Stále mladá americká automobilka, na ktorej čele stojí známy Elon Musk, údajne v niektorých častiach USA zaznamenala až 100% nárast miery objednávok. Nárast bol pritom mimoriadne nárazový a v praxi ide o medzi týždňový skokový rast. Takmer určite ho tak môžeme pripisovať práve enormnému nárastu cien pohonných hmôt vo svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Globálne údaje zatiaľ chýbajú

Zvýšenie cien pohonných hmôt tak logicky elektromobilite nahráva do kariet. Zároveň je však zaujímavé pozorovať aj správanie trhu po takýchto, pomerne jemných cenových impulzoch, ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady budúcich majiteľov týchto vozidiel. Treba však podotknúť, že údaje z rastu objednávok boli získané zatiaľ iba v USA a o globálnom trhu zatiaľ nemôžeme hovoriť. Nebolo by však prekvapením, ak by sa postupom času ukázal zvýšený dopyt po elektromobiloch aj v ostatných kútoch sveta.

Kľúčové bude popasovať sa s nárastom objednávok

Navýšenie produkcie a uspokojenie aj väčšieho množstva zákazníkov by z pohľadu notoricky známych automobiliek nemalo byť veľkým problémom. Stále pretrvávajúca čipová kríza a aktuálna situácia na trhu zrejme nikomu nenahráva do kariet. Bežné automobilky by sa však asi s momentálnou situáciou popasovali o čosi lepšie, ako práve americká Tesla. Tá má s uspokojovaním dopytu naozaj veľké problémy už niekoľko rokov. Problémy pri produkcii väčšieho množstva automobilov v tzv. Gigafactories sa v minulosti vyskytli hneď niekoľkokrát. Automobilka stále nenabehla na úplne optimálnu výrobnú rýchlosť a oneskorenie dodávok je tak pomerne časté. Môžeme tak očakávať, že skokové zvýšenie dopytu rýchlosti dodávok rozhodne neprospeje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre