SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vytvorili doteraz najväčšiu a najkomplexnejšiu 3D mapu vesmíru

Na projekte pracovalo viac než 30 vedeckých inštitúcii po celom svete

V pondelok, 19.7. vydal tím vedcov, z viac než 30 inštitúcií po celom svete, doteraz najväčšiu 3D mapu vesmíru. Ide o výsledok analýzy viac než štyroch miliónov galaxií a extrémne jasných kvazarov. Píše portál france24.com.

„Snaha vedcov priniesla kompletný príbeh  o expanzii nášho vesmíru. Projekt sa začal takmer pred dvadsiatimi rokmi  a ponúka doteraz najpresnejší záznam o vesmírnej expanzii v najširšom časovom rozmedzí,“ hovorí Will Percival, z univerzity vo Waterloo.

Zároveň spomína astrofyzik Jean-Paul Kneib, že ich cieľom bolo vytvoriť „najúplnejšiu 3D mapu vesmíru, naprieč celou jeho existenciou.“

Mapa sa spolieha na najnovšie pozorovania technológie Sloan Digital Sky Survey (pozn. redakcie: SDSS) ktorá zbierala dáta pomocou optického teleskopu v Novom Mexiku. Obdobie po veľkom tresku je v súčasnosti relatívne známe, vďaka teoretickým modelom a pozorovaniam kozmického mikrovlnného pozadia. Štúdia galaxií a ich vzdialenosti medzi sebou taktiež pomohla k pochopeniu vesmírnej expanzie.

Mapa vesmíru
Mapa vesmíru, každá bodka značí jednu galaxiu. Zdroj: SDSS.com

Po prvýkrát sa vedcom podarilo zaznamenať vesmírne objekty, ktoré naznačujú rozloženie hmoty vo vzdialenom vesmíre. Mapa odhaľuje hmotu a aj prázdne miesta, ktoré ukazujú štruktúru nášho vesmíru. Mapa zároveň odhaľuje, že v určitom bode, v minulosti, sa začal vesmír rozpínať rýchlejšie. Vedci tvrdia, že rozpínanie sa zrýchlilo prítomnosťou temnej energie, neviditeľného elementu, ktorý zapadá do Einsteinovej teórie relativity. Zatiaľ o tejto záhadnej energii veľa nevieme.

Astrofyzici už roky vedia, že sa vesmír rozpína, avšak doteraz sa im nedarilo presne určiť rýchlosť expanzie. Výsledky zo SDSS porovnali s predchádzajúcimi štúdiami v nádeji, že sa im podarí objaviť rýchlosť expanzie, medzi výpočtami však vznikli nezrovnalosti. Existuje však všeobecne uznávaná „Hubblova konštanta,“ popisujúca rozpínanie vesmíru, avšak tá sa ukázala byť o 10% pomalšia než hodnota, zistená štúdiom blízkych galaxií.

 

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close