SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci dokázali vyriešiť 100-ročnú záhadu rakovinových buniek

Prečo bunky využívajú "neefektívnu" metódu získavania energie?

V roku 1921 nemecký doktor, Otto Warburg, objavil, že rakovinové bunky nepoužívajú cukor ako palivo tak, ako by sme si mysleli. Väčšina buniek „spáli“ cukor pomocou kyslíku, no bunky rakoviny využívajú metódu kvasiniek, píše portál IFL Science.

Tento špeciálny proces kvasenia slúži k získavaniu energie. Rakovinové bunky ho využívajú aj v prípade, kedy majú prístup ku kyslíku. Nie je to najlepší proces získavania energie a vedci sa mnoho rokov zamýšľali nad tým, prečo si rakovinové bunky zvolili práve túto cestu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na odpoveď však prišli výskumníci zo Sloan Kettering Institute. Pomocou biochemických a genetických experimentov dokázali zistiť, že zvláštne správanie rakovinových buniek môže byť spôsobené molekulou s názvom PI3 kinase. Ide o enzým, ktorý je zapojený do množstva bunkových aktivít, napríklad delenia, rastu a prežitia. Ich výsledky boli publikované na portáli Science.

„PI3 kinase funguje skoro ako veliteľ bunkového metabolizmu. Všetky energeticky náročné činnosti sa v bunke odohrajú len vtedy, ak ich spustí PI3 kinase,“ vyjadril sa doktor Ming Li, ktorý štúdiu vedie.

PI3 kinase by mohol byť kľučom k šíreniu rakovinových buniek. Keď rakovinová bunka prejde na kvasenie, ako spôsob získavania energie, množstvo PI3 kinase sa v týchto bunkách zvýši. To zase zapríčiní to, že rakovinové bunky budú náchylnejšie k rozdeleniu. To je jednou z charakteristík rakoviny – rýchle šírenie a delenie buniek.

Nové riešenia?

Vedci sa rozhodli tento fenomén preskúmať pomocou ďalších buniek, ktoré používajú systém kvasenia, ako zdroj svojej energie. Sú nimi bunky imunitného systému. Ak sú bunky upozornené na infekciu a potrebujú sa rýchlo rozmnožiť, taktiež môžu prejsť na systém kvasenia.

Vedci tvrdia, že spínač, ktorý spúšťa proces kvasenia je enzým LDHA. Množstvo enzýmu LDHA je zas kontrolované množstvom PI3 kinase. Potvrdili im to testy na hlodavcoch, ktoré nemali dostatok enzýmu LDHA. Tieto hlodavce si nedokázali udržať ani stabilnú hodnotu PI3 kinase a tým pádom nedokázali odbúrať infekcie.

Avšak aby vedci dokázali potvrdiť svoje tvrdenia, musia vykonať viac testov na rakovinových bunkách a nie na bunkách imunitného systému. Ich výskum však otvára dvere do budúcnosti, v ktorej by sme mohli bojovať proti rapídnemu šíreniu rakoviny o čosi efektívnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close