Muži a ženy vnímajú bolesť odlišne
Ľudia, Zdravie

Muži a ženy vnímajú bolesť inak, dokazuje prelomová štúdia: Toto lekári doteraz prehliadali

Výskumníci z University of Arizona vo svojej novej štúdii priniesli prvé dôkazy, ktoré ukazujú na to, že muži a ženy vnímajú bolesť inak.  

Doteraz sa vedci domnievali, že pohlavia vnímajú bolesť odlišne, no nikto nevedel presne povedať prečo. Autori novej štúdie naznačujú že rozdiel môže ležať v takzvaných nociceptoroch, špeciálnych nervových bunkách, ktoré zaznamenávajú pocit bolesti.  

Nová štúdia priniesla prekvapivo konzistentné výsledky a podporuje hypotézu vedcov o odlišných nociceptoroch. Tvrdia, že zistenia môžu pomôcť pri lepšom potlačení bolesti s ohľadom na pohlavie človeka. Nociceptory sa nachádzajú blízko miechy a aktivujú sa, ak utrpíme nejaké zranenie. Vtedy vysielajú signál cez miechu do mozgu, ktorý vyústi v to, že vnímame bolesť.  

Ako výskumníci vysvetľujú, nociceptory sa dokážu adaptovať vo svojej reakcii na zranenie. Keď sa napríklad dotkneme horúcej rúry, pocit bolesti je intenzívny. No naopak keď sa spálime a tričko sa nám trie o citlivú kožu, pociťujeme menšiu bolesť. Pri spálení alebo porezaní fungujú bežne dostupné lieky proti bolesti tak, že normalizujú aktiváciu nociceptorov. Tým zablokujú pocit bolesti pri málo intenzívnych stimuloch.  

Výskumníci sa v predchádzajúcich štúdiách zameriavali na vzťah medzi chronickou bolesťou a spánkom. Tu vedci taktiež pozorovali rozdiely medzi mužmi a ženami. To ich viedlo k zvoleniu dvoch látok, ktoré preskúmali v tejto práci. Ide o prolaktín a orexín B. Prolaktín je hormón, ktorý spôsobuje tvorbu mlieka a vývoj prsného tkaniva. Orexín je neurotransmiter, ktorý pomáha ostať hore. Obe látky však majú aj iné funkcie, ktoré vedci odhalili v tejto práci.  

Vnímanie bolesti

Vedci skúmali, ako tieto látky vplývajú na aktiváciu nociceptorov u mužov a u žien. Skúšali to na vzorkách tkaniva samcov a samíc myší, primátov a ľudí. Ukázalo sa, že v prípade samcov a samíc, alebo mužov a žien, môžu nociceptory zmeniť kompletne odlišné mechanizmy. U žien ide o prolaktín a u mužov o orexín B. 

“V rámci našej štúdie sme zistili, že nociceptory môžu byť mužské a ženské, čo sa nikomu doteraz nepodarilo dokázať,” vyjadril sa vedúci štúdie, Frank Porreca.  

Výskumníci doteraz predpokladali, že pocity bolesti sa u mužov a žien prejavujú rovnakými mechanizmami. V skutočnosti ale odlišné mechanizmy fungujú u mužov a odlišné u žien. Autori štúdie veria, že toto prelomové zistenie môže lekárom pomôcť lepšie uľaviť ľuďom od bolesti s ohľadom na ich pohlavie. Autori výskumu pokračujú v pátraní po ďalších mechanizmoch spojených s bolesťou, ktoré by sa mohli líšiť na základe pohlavia.  

Porreca tvrdí, že spolu s jeho tímom prinášajú do popredia takzvanú precíznu medicínu, ktorá berie ohľad na špecifickú genetiku pacienta. Najzákladnejším genetickým rozdielom je podľa jeho slov pohlavie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť