Váš Android smartfón by ste mohli vedieť čoskoro prepnúť v počítač. Pozrite sa, s akou funkciou Google experimentuje
Objavujú sa informácie o tom, že Google experimentuje s Chrome OS na Android zariadeniach.
Operačný systém Android vznikol primárne ako operačný systém pre smartfóny, no dnes sa nachádza v rôznych zariadeniach, napríklad tabletoch, hodinkách, televíziách alebo autách.
Spoločnosť Google je aktívna aj na PC trhu, no namiesto prispôsobenia Android OS na počítače vytvorila nový operačný systém, Chrome OS. Počítače s Chrome OS majú v sebe komponent, ktorý dovoľuje používanie Android aplikácií, no opačný prípad, teda používanie Chrome OS na mobilných zariadeniach, zatiaľ nie je možný. Ako informuje portál Android Authority, to sa môže už čoskoro zmeniť.
Moderné Android zariadenia majú v sebe dostatok miesta, pamäte a výkonu, aby dokázali bez problémov naplniť potreby bežného užívateľa. Spoločnosť Google má svoj vlastný operačný systém pre počítače, preto možno necítila potrebu prispôsobiť Android OS tak, aby sa viac podobal na macOS alebo Windows.
Napriek tomu sa spoločnosť o niečo podobné v minulosti pokúšala. Google pred nejakou dobou pracoval na projekte s kódovým označením Andromeda, čo mala byť práve kombinácia Androidu a Chrome OS. Nakoniec však táto myšlienka zanikla. Spoločnosť Google sa k projektu Andromeda vyjadrila tak, že obe platformy, Android a Chrome OS, boli úspešné vo svojej sfére, čiže lepším krokom bolo pre spoločnosť sústrediť sa na tieto operačné systémy individuálne.
Ani dnes neexistujú priame dôkazy, ktoré by naznačovali, že Google plánuje zlúčiť oba operačné systémy do jedného. Ako však informuje portál Android Authority, vďaka novej funkcii v operačnom systéme Android má Google schopnosť spustiť Chrome OS vedľa Androidu bezproblémovo. Dovolila to funkcia Android Virtualization Framework, ktorá sa objavila v Android 13. Táto funkcia dovoľuje spustenie mimoriadne citlivého kódu.
Neprehliadni
Google s myšlienkou experimentuje
Platforma AVF slúži na spustenie mimoriadne osekanej verzie Androidu na izolovanom virtuálnom zariadení. Zároveň však nebráni spusteniu iného operačného systému. Zaujímavosťou je, že ešte v roku 2022 dokázal vývojár menom Danny Lin spustiť Windows 11 na Android smartfóne. Čo sa ale Googlu týka, spoločnosť dlho oficiálne nepotvrdila podporu akéhokoľvek iného OS, než osekanej verzie Androidu, ktorá sa nazýva microdroid.
Relatívne nedávno však Google poskytol oficiálnu podporu pre Chromium OS, open-source verziu operačného systému Chrome OS. Podľa dostupných informácií Google demonštroval fungovanie špeciálnej verzie Chromium OS na smartfóne Pixel 8. Aj napriek tomu Google nepotvrdil, či má v pláne dodávať existujúce a nové smartfóny aj s nejakou verziou Chromium OS.
Spoločnosť Google len demonštrovala, že odteraz je možné spustiť na Android zariadeniach Chrome OS a vývojárom ponúkla nástroje, ktoré im to dovolia. Otázkou ostáva, čo bude ďalej. Ako sme už spomenuli, moderné vlajkové lode majú viac ako dostačujúci výkon na rozbehnutie operačného systému Chrome OS popri Androide. Ďalším faktom je, že virtualizácia patrí medzi čoraz populárnejšie možnosti ako spustiť softvér určený inej platforme na existujúcom hardvéri.
Komentáre