Teraformácia Marsu: Je naozaj možné pretvoriť planétu na obraz Zeme?

Mars kedysi vyzeral úplne inak ako dnes a niektorí sa domnievajú, že tak môže vyzerať znova.

Mars
Zdroj: NASA

Predpokladá sa, že Mars bol kedysi planétou, ktorá mala vodu, primeranejšie teploty a podmienky pre život. Dnes je z nej pustá, prašná planéta, no niektorí teoretici veria, že vďaka teraformácii sa môže opäť z červenej planéty stať obývateľný svet, píše portál Space.

Teraformácia je hypotetický proces, počas ktorého pretvoríme nehostinnú planétu k obrazu Zeme. To si však vyžaduje obrovské množstvo zdrojov, energie a pokročilých technológií, ktoré aj na ďalej ostávajú v budúcnosti. Je to však reálny cieľ? Dokázalo by ľudstvo budúcnosti pretvoriť celú planétu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mars to mal už od začiatku ťažké. Je menší ako Zem, čo znamená, že sa ochladil oveľa rýchlejšie, ako naša planéta. Zem má stále vo svojich útrobách žeravé jadro, ktoré sa pohybuje a  vytvára magnetické pole. Magnetické pole je pre planétu dôležitá vec, pretože slúži ako štít, ktorý ju chráni pred solárnym vetrom.

Keď sa Mars ochladil, jeho jadro stuhlo a planéta prišla o svoje magnetické pole. Atmosféra červenej planéty bola vydaná napospas solárnemu vetru, ktorý ku nej milý rozhodne nebol. V priebehu približne 100-miliónov rokov solárny vietor „odfúkol“ atmosféru Marsu. To viedlo k poklesu tlaku na povrchu, vypareniu oceánov a vysušeniu planéty.

Náročná úloha

Mars má obrovské zásoby ľadu a zamrznutého oxidu uhličitého, ktoré sa nachádzajú v jeho polárnych čiapočkách. Ak by ľudstvo našlo spôsob, ako uvoľniť oxid uhličitý, mohli by sme odštartovať skleníkový efekt a pozorovať, ako sa Mars pomaly ohrieva. Má to ale viacero háčikov. Prvým problémom je technológia. Vedci navrhli posypanie ľadových pólov Marsu prachom, ktorý by spôsobil to, že odrazia menej svetla a ohrejú sa. Ďalší spôsob zahŕňa použitie zrkadla a vysokovýkonného lúča. Všetky navrhované postupy by si vyžadovali obrovský pokrok v oblasti technológie a využitie obrovského množstva zdrojov.

Ďalším problémom je, že Mars nemá dostatok oxidu uhličitého na to, aby sme dokázali odštartovať otepľovanie planéty. Momentálne má Mars len 1% atmoféry, ktorú máme na Zemi. Ak by sa vedcom podarilo odpariť všetku vodu a oxid uhličitý, atmosféra Marsu by bola 2%. Na to, aby bola planéta obývateľná by sme potrebovali oveľa hustejšiu atmosféru a hlavne kyslík, ktorý sa na Marse takmer vôbec nenachádza. Za spomenutie určite stojí povedať, že americkej NASA sa nedávno podarilo z atmosféry Marsu extrahovať kyslík, avšak iba malé množstvo.

Ak by však ľudstvo v budúcnosti našlo spôsob, ako sa s týmito problémami vysporiadať, čakal by ho ešte posledný, hlavný problém. Mars nemá magnetické pole, čo znamená, že atmosféra, ktorú ľudstvo krvopotne budovalo, by mohla byť opäť odfúknutá do vesmíru. Nakoniec prichádza polovične dobrá správa. Teraformácia Marsu je naozaj možná – v tom zmysle, že neexistujú fyzikálne zákony, ktorým by sa tento nápad nepáčil. Je to ale extrémne náročná úloha a je nepravdepodobné, že by sa ľudstvo na to odhodlalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre