SpravodajstvoTechnológie

Teoretická rýchlosť 6G technológie by mala byť až do 1TB/s

Vedci odhadujú, že nový štandard v podobe 6G technológie by mohol mať prenosovú rýchlosť do 1TB. Budeme si na ňu však musieť ešte dlho počkať.

Hoci 5G technológia nie je stále „živou“ vo viacerých krajinách sveta, tak aj napriek tomu výskumníci už pracujú na novej generácii  bezdrôtovej siete tohto typu. Čínsky minister Vedy a Technológií prezradil, že experti, ktorí pracujú na vývoji tejto technológie veria, že prenosové rýchlosti by mohli byť až 8 000-krát vyššie, ako súčasná 5G technológia. Na tému upozorňuje portál gsmarena.com.

Podľa jedného z vedcov z pracovnej skupiny, teoretická rýchlosť 6G technológie môže byť okolo 1TB/s. Druhým dychom však treba dodať, že od uvedenia tejto technológie na trh sme na míle vzdialení. Pri pohľade do minulosti, na vývojí 5G technológie sme začali pracovať ešte v roku 2008, a k jej reálnemu uvoľneniu na trh došlo len rok dozadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

5G technológia ide zároveň ruka v ruke s IoT zariadeniami, v prípade 6G technológie dnes mnohí z nás nemajú predstavu, na čo by nám bola takáto prenosová rýchlosť. Len pre zaujímavosť, pomocou prenosovej rýchlosti 1TB/s by sme mali byť schopní stiahnuť 40 až 50 filmov v 4K kvalite v priebehu niekoľkých sekúnd. Odhaduje sa, že 6G technológia by mohla byť vyvinutá približne v roku 2030.

Pri pohľade na 5G technológiu, tak tá priniesla viacero inovácií oproti predošlej generácii siete. Napríklad, teoretické prenosové rýchlosti 5G technológie sú od 10GB do 30GB, v porovnaní so 4G technológiou, sa tak prenosové rýchlosti zvýšila až 100-násobne (pozn. redakcie: teoretická maximálna prenosová rýchlosť 4G technológie je 100-300Mbps). Zároveň, jedným z hlavných ďalších hlavných rozdielov je latencia, teda odozva, ktorá je v prípade 5G technológie výrazne nižšou. Znamená to, že bude môcť byť využívaná v technológiách budúcnosti, napríklad pri koordinácií autonómnych aut, dopravy a podobne. Treba však dodať, že táto vízia je ešte relatívne vzdialenou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close