SpravodajstvoTechnológie

Start up Zipline prišiel so skvelým nápadom ako upraviť drony. Dnes zachraňuje tisíce životov v oblastiach, kde chýba infraštruktúra

Drony spoločnosti Zipline lietajú plne autonómne a zásobujú denne nemocnice v Rwande a Ghane 148 rôznymi liekmi, vakcínami a najmä krvnými transfúziami. Podľa spoločnosti Zipline sa podarilo zachrániť za dva roky 14 393 ľudských životov.

Zipline zachraňuje životy

Zipline so svojimi autonómnymi dodávkovými robotmi vyriešil veľký problém v Rwande, ktorá je charakterizovaná chudobou a zlou infraštruktúrou. Ich drony dodávajú požadovaný tovar na objednávku cez Whatsapp, SMS, e-mail alebo telefonicky. Unesú náklad o hmotnosti 1,8 kg, dokážu letieť až 110 kilometrov za hodinu a preletieť 160 kilometrov. Systém ich dodávok je relatívne jednoduchý, priamo na letisku dostane zamestnanec objednávku z nemocnice a odovzdá ju kolegom v logistike. Tí balia krvné transfúzie alebo lieky uložené na letisku do boxov, ktoré sa naložia do dronu priamo na dráhe. Riadiaci pracovník letovej prevádzky v kontrolnej veži sa zároveň dostane do kontaktu s neďalekým letiskom hlavného mesta a skontroluje, či dron môže vzlietnuť. Ak je vzdušný priestor čistý, dron je katapultovaný do vzduchu elektrickým motorom na koľajnici. Akonáhle dron dosiahne svoju cieľovú polohu, zamestnanec Zipline bude informovať nemocnicu. V drone sa potom otvorí poklop, z ktorého zásielka vypadne. Po dokončení úlohy dron potom letí späť na letisko, kde je vyzdvihnutý priamo zo vzduchu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zipline chce poskytnúť liečivá 12 miliónom ľudí

 Okrem tisícov životov, ktoré už Zipline zachránil, sa spoločnosti podarilo znížiť zdravotný odpad o 95% tým, že vďaka rýchlemu dodaniu je zachovaná expiračná doba liekov a biologického materiálu akým je napríklad krvná transfúzia. Uvedenie do prevádzky teraz zamestnáva 200 ľudí, vrátane bývalých zamestnancov spoločnosti SpaceX, Google, Boeing a NASA. Plány Zipline sú ambiciózne. Keď budú dokončené všetky štyri letiská v Ghane, poskytnú zdravotnú starostlivosť 2 000 nemocniciam a 12 miliónom ľudí v krajine. Na žiadosť ghanskej vlády bude 120 dronov v službe 24 hodín denne, sedem dní v týždni a zrealizujú až 600 letov denne. Zipline sa chce stať aktívnym aj v iných krajinách.

„V súčasnosti hovoríme aj s inými krajinami Afriky, Južnej Ázie a Južnej a Severnej Ameriky. V Severnej Karolíne spolupracujeme s vládou a chceme začať s dodávkami do nemocníc v druhom štvrťroku 2019, …“ hovorí hovorca spoločnosti Zipline.

Zdroj: businessinsider.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close