Smartfóny môžu dostať „Supermanove oči“: Nový čip vám dovolí vidieť cez steny
Vedci navrhli špeciálny čip, ktorý dá smartfónu schopnosť vidieť cez steny.
Výskumníci z University of Texas pracujú na špeciálnom čipe pre smartfóny, ktorý by dal vášmu mobilu “röntgenové videnie”, aké mal komixový superhrdina Superman.
Ak nie si vo svete komixu doma, tento čip by smartfónu umožnil vidieť predmety v balíkoch alebo za stenou. V praxi môžete využiť toto videnie napríklad na nájdenie drôtov v stene alebo lokalizovanie praskliny v trubici za stenou. V prípade neočakávaných balíkov by si mohol jednoducho skontrolovať, čo sa v nich nachádza, ešte pred ich otvorením.
Supermanove oči v mobile
Autori štúdie tvrdia, že táto technológia môže mať využitie aj v zdravotníctve. Po prvýkrát sa vedcom podarilo demonštrovať túto technológiu ešte v roku 2022. Nová štúdia však dokázala prekonať najväčší problém, akému tento čip čelil. Vedcom sa ho podarilo zmenšiť tak, aby sa vošiel do mobilných zariadení a zároveň dokázali zlepšiť aj kvalitu obrazu.
“Naša nová technológie je ako Supermanove röntgenové videnie. Používame ale signály od 200 do 400 gigahertzov, namiesto röntgenového žiarenia, ktoré môže byť škodlivé,” vysvetľuje doktor Kenneth K. O., jeden z autorov štúdie.
Trvalo až 15 rokov, kým sa vedcom podarilo vylepšiť pixelový výkon až o 100-miliónov krát a zlepšiť techniky spracovania digitálneho signálu. Kvôli bezpečnosti vedci navrhli technológiu tak, aby sa dala použiť len na krátku vzdialenosť, pár centimetrov od objektu. Neznamená to teda, že by zlodej dokázal na diaľku zistiť, čo máš v taške alebo kabelke. Teoreticky môže, no musel by sa nachádzať tak blízko obete, že by človek nemohol prehliadnuť, čo zlodej robí.
Vedcov čaká ešte dlhá cesta
Ďalšia generácia by ale mala vidieť cez materiál aj na väčšie, no stále malé vzdialenosti. Vedci hovoria o približne 13 centimetroch. Zároveň nové čipy dokážu lepšie rozoznať malé objekty. Technológia vyžaruje 300 gigahertzový signál medzi mikrovlnným a infračerveným žiarením. Ľudské oko toto spektrum nedokáže vidieť no je pre človeka úplne bezpečné. Podobnú, no väčšiu technológiu používajú napríklad aj na letiskách.
Neprehliadni
“Navrhli sme čip bez šošovky či optiky, aby sa dokázal zmestiť do smartfónu. Pixely majú približne veľkosť zrnka piesku,” tvrdí doktor Wooyeol Choi, spoluautor práce.
Výskumníci neprezradili, kedy by sme mohli túto technológiu vidieť reálne v smartfónoch. Usilovne ale pracujú na ďalšej generácii čipu a vysvetľujú, že ich čaká ešte dlhá cesta. Autori štúdie však priniesli reálne výsledky, ktoré ukazujú, že jedného dňa môžeme mať v smartfóne skutočne čip, pomocou ktorého budeme môcť vidieť cez stenu alebo do zatvorenej obálky.
O medicínskom uplatnení technológie toho veľa vedci neprezradili, no momentálne skúmajú aj takéto uplatnenie. V budúcich štúdiách prinesú viac informácií o možných uplatneniach aj v iných sférach.
Komentáre