Toto je 10 najčastejších a zároveň aj najhorších hesiel v roku 2024, aké môžeš použiť. Ak máš jedno z nich aj ty, okamžite si ho zmeň

Pozri sa na 10 najpoužívanejších hesiel na internete v roku 2024. Ako už asi tušíš, tak nepôjde o heslá, ktoré dokážu ochrániť tvoj účet. Ak používaš jedno z nich, zmeň si ho čo najskôr, kým nie je neskoro.

hacker pocitac slabe heslo_titulka
Zdroj: Towifqu / depositphotos.com, Adnan Khan on Unsplash, úprava redakcie

Vybrať si silné heslo je skutočne kľúčové, ak sa chceme vyhnúť rôznym hrozbám na internete, no veľa ľudí to jednoducho podcení. Zvolenie si slabého hesla sa môže napríklad pretaviť v krádež identity, čo rozhodne nie je nič, čo by niekto chcel. Experti z portálu cybernews.com zostavili rebríček 10 najpoužívanejších hesiel v roku 2024, skúste uhádnuť, či ide o silné alebo slabé heslá.

„Celkovo sa nám podarilo analyzovať 15 212 645 925 hesiel, z ktorých 2 217 015 490 bolo jedinečných.“, no tie nižšie k ním určite nepatria, prezrádzajú výskumníci z cybernews.com.

Najpoužívanejšie heslá v roku 2024

Ako už asi tušíš, nejde o „stenu“, ktorá ťa ochráni pred online útočníkmi, práve naopak. Ide o naozaj slabé a jednoduché heslá, ktoré sú nesmierne ľahké na prelomenie. Prelomenie hesiel nižšie je len otázkou pár sekúnd. Ak jedno z nich používaš, zmeň si ho čo najskôr, lebo to neskôr budeš ľutovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
 1. 123456
 2. 123456789
 3. qwerty
 4. password
 5. 12345
 6. qwerty123
 7. 1q2w3e
 8. 12345678
 9. 111111
 10. 1234567890

Experti na bezpečnosť odporúčajú, aby si použil správcu hesiel, ak používaš jednoduché heslo, ktoré je ľahko uhádnuteľné. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nástroj, ktorí generuje silné heslá, ktoré sa následne vypĺňajú automaticky do stránok či aplikácií. Tebe bude stačiť poznať len jedno heslo, ktoré používaš k prihláseniu sa do správcu hesiel, o ostatné sa postará už aplikácia.

Ktorý rok používali ľudia ako heslo najčastejšie?

Ide o skutočne zaujímavé zistenie, na ktoré sa nedávno prišlo. Pri skúmaní rokov v heslách z obdobia 1900-2020 výskumníci odhalili, že najpoužívanejší rok bol práve rok 2010 a použilo sa takmer 10 miliónkrát. Nasledovali potom roky 1987 s 8,4 miliónmi záznamami a 1991 s 8,3 miliónmi. Nárast bol zaevidovaný aj pri používaní rokov od 1940 do 1990 a pokles po roku 1990, a prudký nárast od 2004 do 2010.

slabe heslo hacker prihlasovacie udaje kyberneticky utok
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, aké mena dominujú v heslách, tak to boli eva, alex, anna, max, ava, ella, leo, jack, ryian či daniel. Tieto mená boli použité v heslách niekoľko miliónkrát.

Okrem iného, na svoje si prišli aj futbaloví fanúšikovia, medzi heslami boli aj milióny záznamov s názvami klubov ako sú Liverpool, Chelsea, Arsenal a ďalšie.

Nuž, svedčí to o tom, že pri vytváraní silných hesiel, nie sme moc vynaliezaví a snažíme si „prácu“ uľahčiť, čo sa nám ale môže neskôr nepekne vypomstiť.

Pri vytváraní hesiel často ľudia používajú roky práve z týchto dôvodov:

Rok narodenia

Mnoho ľudí používa svoj rok narodenia, pretože je to pre nich ľahko zapamätateľný. Napríklad, ak niekto sa narodil v roku 1985, môže mať heslo ako „password1985“.

Rok vytvorenia hesla

Niektorí ľudia pridávajú rok, v ktorom vytvorili heslo, aby im pomohol spomenúť si, kedy to heslo vzniklo. Napríklad heslo „password2023“ by mohlo naznačovať, že bolo vytvorené v roku 2023.

Špeciálny rok

Ľudia môžu použiť rok, ktorý je pre nich významný, napríklad rok svadby, rok narodenia dieťaťa, rok, keď získali dôležitý úspech, atď.  Povedzme rok, kedy zmaturoval a podobne.

Používanie rokov v heslách však môže byť rizikové, pretože tieto údaje sú často ľahko odhadnuteľné, najmä ak sú verejne dostupné na sociálnych sieťach alebo iných verejných profiloch. Preto sa odporúča používať heslá, ktoré kombinujú rôzne znaky, čísla a symboly, a ideálne by mali byť náhodné a nie viazané na osobné údaje.

Podľa čoho spoznáš slabé heslo?

prelomene hesla
Zdroj: Vosveteit

Ešte si na záver ukážme základné známky slabého hesla. Ak heslá, ktoré používaš, zodpovedajú tejto charakteristike, bude najlepšie, keď si ich rýchlo zmenší na iné. Taktiež by sme vám odporúčali si prečítať náš nedávny článok, v ktorom zistíš, ako má vyzerať silné heslo.

 • Heslo by nemalo súvisieť s tým, čo pridávate na sociálne siete. Napríklad môže ísť o meno tvojho domáceho miláčika, povedzme psa. Nevieš totiž, ku komu sa daný príspevok či príbeh môže v skutočnosti dostať. Možno by ťa to nenapadlo, ale kvantum informácií, ktoré nahráš na internet, tak môže k ním pristupovať takmer ktokoľvek. Platí obzvlášť na sociálnych sieťach.
 • Ide o veľmi krátke heslá, ktoré majú málo znakov, povedzme „záclona“ či „kvetináč“.
 • Používanie len jedného písmena či čísla. Môže ísť povedzme o 444444.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre