Samsung vysvetľuje, ako ťa modely Galaxy chránia pred malvérom

Samsung Galaxy smartfóny majú niekoľko pokročilých funkcií, ktoré pomáhajú chrániť užívateľov pred malvérom a inými hrozbami. Ako ale fungujú?

Samsung Galaxy smartfóny ponúkajú niekoľko pokročilých bezpečnostných funkcií
Zdroj: Pixabay (satheeshsankaran), Wikimedia (Samsung), Úprava: Vosveteit.sk

Samsung Galaxy zariadenia využívajú niekoľko rôznych systémov na ochranu užívateľa pred rôznymi kyberhrozbami.  

Kyberhrozby môžu predstavovať riziko pre súkromie, bezpečnosť alebo financie užívateľa. Spoločnosť Samsung vysvetľuje, ako systémy v ich zariadeniach pomáhajú užívateľom chrániť sa pred malvérom alebo inými hrozbami.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Autoblocker 

Autoblocker je systém, ktorý si môžeš zapnúť pre dodatočnú ochranu zariadenia. V podstate ide o funkciu, ktorá zabráni inštalovaniu aplikácií z neautorizovaných zdrojov. Popri tom ale kontroluje zariadenie a hľadá stopy malvéru alebo iných kyberbezpečnostných hrozieb.  

Jednou z funkcií je napríklad zabránenie sideloadingu, teda inštalovaniu aplikácií mimo oficiálnych obchodov. Sideloading môže byť užitočný, ak užívateľ vie, čo robí, no práve cez tento spôsob sťahovania a inštalovania aplikácií sa malvér dostáva do smartfónov najčastejšie.  

“Užívatelia, ktorí nevyužívajú sideloading, môžu zlepšiť svoje súkromie zapnutím funkcie autoblocker. Dostanú ochranu pred rôznymi formami podvodu, ktoré využívajú manipulačné techniky a chcú od užívateľov, aby si stiahli aplikáciu z cudzieho zdroja,” píše Samsung.  

V neposlednom rade autoblocker chráni aj pred spustením škodlivého kódu cez konektor. Chráni tak smartfón pred malvérom, ktorý sa môže nachádzať vo verejných nabíjačkách.  

Cez WhatsApp sa šíri zákerný malvér maskovaný za četovaciu aplikáciu
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, ijmaki), Unsplash (Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Message Guard 

Ďalšou bezpečnostnou funkciou je Message Guard. Ten dokáže ochrániť pred mimoriadne nebezpečnou formou útoku, ktorá sa stáva čoraz populárnejšia. Zero-click útoky nevyžadujú od užívateľa žiadnu interakciu, neexistuje teda spôsob, ako sa proti nim efektívne brániť.  

Message Guard ale dokáže okamžite neutralizovať hrozby, ktoré sa môžu nachádzať v infikovanom obrázku, ktorý vám prišiel do správy. To robí tak, že súbor uzamkne v izolovanom priestore na zariadení. Kým je obrázok v “karanténe”, systém skontroluje, či neobsahuje malvér.  

Výhodou je, že Message Guard už pracuje s najpopulárnejšími četovacími aplikáciami. Funguje v prípade Google a Samsung aplikácií na správy, Messengeri, Telegrame a WhatsAppe.  

hacker utok
Zdroj: ozrimoz / Shutterstock.com

Dlhšia bezpečnostná podpora 

Samsung zároveň ponúka dlhšiu bezpečnostnú podporu pre svoje zariadenia. Všetky vyššie uvedené bezpečnostné systémy vás ochránia pred najnovšími hrozbami len vtedy, ak sú aktualizované. Spoločnosť ponúka podporu bezpečnostných aktualizácií až do siedmich rokov. Od série Galaxy S24 zároveň ponúka aj sedemročnú podporu aktualizácií pre operačný systém. Ide o jednu z najdlhších softvérových podpor na trhu. 

Samsung zariadenia ponúkajú špičkovú ochranu pre užívateľov. Všetky vyššie uvedené funkcie nájdeš v bezpečnostných nastaveniach a spolu ponúkajú naozaj nepriestrelnú ochranu voči malvéru. Odporúčame, aby si si tieto funkcie zapol a hlavne nezabudni potom na pravidelné aktualizácie.  

Hackeri sa totiž môžu naučiť ako obísť určitú funkciu cez slabinu v systéme. Ak si ale nestiahneš najnovšiu aktualizáciu, potom ti táto slabina v zariadení ostáva. Zbytočne sa tak vystavuješ riziku, že ju nejaký hacker zneužije.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre