Slnečná sústava leží v strede zvláštnej bubliny: Ako sme sa tam dostali?
Lokálna bublina je región s nízkou hustotou, ktorý nám môže prezradiť, ako vznikli hviezdy okolo nás.
Naša Slnečná sústava leží uprostred relatívne prázdnej vesmírnej „bubliny“. Presnejšie ide o región nízkej hustoty a horúcej plazmy, ktorý má priemer približne tisíc svetelných rokov, píše portál Science Alert.
Okolo tejto bubliny sa nachádza chladnejší a o niečo hustejší plyn. Vedci nazývajú región, v ktorom sa nachádzame, lokálna bublina a doteraz neexistovalo dostatočné vysvetlenie prečo sa naša sústava nachádza v jej strede. Odpoveď sa pokúšali nájsť astronómovia z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics. V rámci ich novej práce sa im podarilo zmapovať lokálnu bublinu s najväčšou presnosťou, aká sa doteraz vedcom podarila.
Ich zistenia vedú k teórii, že lokálnu bublinu vytvorila pred niekoľkými miliónmi rokov séria supernov. To súhlasí s predchádzajúcimi štúdiami, avšak astronómovia odhalili nové informácie. Lokálna bublina neustále expanduje a na jej okrajoch dochádza k rýchlejšiemu vytváraniu nových hviezd.
„V podstate sa nám podarilo vysvetliť, ako mohli vzniknúť všetky hviezdy, ktoré ležia v blízkosti našej hviezdy,“ vysvetľuje astronómka Catherine Zucker, zo Space Telescope Science Institute.
Po prvýkrát astronómovia objavili lokálnu bublinu na prelome 70. a 80. rokov prostredníctvom röntgenovej, rádiovej a optickej astronómie. Postupne prišli na to, že ležíme v regióne, ktorý má desaťnásobne nižšiu hustotu, než priemerné medzihviezdne médium v Mliečnej dráhe.
Zistiť presne ako a hlavne kedy vznikla lokálna bublina bolo pre astronómov náročné. Už v minulosti ale tušili, že supernovy môžu mať výrazný dopad na vesmír okolo nich. Keď hviezda exploduje, supernova so sebou zmetie všetok plyn a prach, vytvárajúc regióny z nižšou hustotou. Astronómovia preto predpokladali, že vznik lokálnej bubliny bude nejak spätý s týmto dejom, no chýbali im dôkazy.
Neprehliadnite
Ako vznikala lokálna bublina?
Astronómovia zistili, že je problematické zistiť presnú veľkosť lokálnej bubliny, obzvlášť ak sa nachádzajú v jej vnútri. Situáciu komplikoval aj fakt, že sa snažili zistiť veľkosť prázdneho priestoru, zatiaľ čo zo všadiaľ žiarili jasné hviezdy. Nakoniec im ale pomohol prieskum Gaia, ktorý sa pokúša vytvoriť mapu hviezd v Mliečnej dráhe. Zistili, že nové hviezdy sa nachádzajú na okrajoch lokálnej bubliny.
Astronómovia zistili, že lokálna bublina vznikla pred približne 14.4-miliónmi rokov. Najprv išlo o prvú vlnu mladých hviezd a zakrátko potom nastala prvá supernova. Predpokladá sa, že išlo o explóziu masívnych hviezd, ktoré sa nedožívajú dlho.
„Predpokladáme, že v časovom rozmedzí niekoľkých miliónov rokov explodovalo asi 15 hviezd, čo viedlo ku vzniku lokálnej bubliny, ako ju poznáme teraz,“ vyjadrila sa Zucker.
Lenže prečo sa naša sústava nachádza v jej strede? Astronómovia tvrdia, že za to môže náhoda. Keď explodovali prvé supernovy, Slnko sa nachádzalo ďaleko. Pred piatimi miliónmi rokov sa však dostalo do bubliny a dnes leží v jej strede.
Komentáre