Spravodajstvo

Práve pravdepodobne začal najväčší problém spoločnosti Meta (Facebook), akému kedy spoločnosť čelila

Spoločnosti Meta hrozí, že bude musieť svoju platformu rozdeliť na menšie spoločnosti, z ktorých bude musieť neskôr časť i predať.

Spoločnosť Meta (predtým Facebook) je už zvyknutá na rôzne súdne spory, ako aj sankcie. Najnovšie sa však musí pripraviť na súdny spor, kde spoločnosti nehrozia pokuty, ale potenciálne rozdelenie platformy na ďalšie menšie spoločnosti, ktoré by musela materská firma následne predať.

Facebooku (Meta) hrozí rozpad na menšie spoločnosti

Najnovšie portál TheVerge.com upozorňuje na to, že americký federálny sudca dal zelenú dozornému orgánu pre hospodársku súťaž (FTC), aby mohli pokračovať v súdnom spore proti Facebooku. FTC sa pokúsilo rozbiť spoločnosť na menšie ešte v minulosti počas administratívy Donalda Trumpa. V tom čase však úrad dostal zo strany súdu stopku. Dôvodom je, že úrad dôveryhodne nepreukázal, že Facebook má monopol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Revidovaná sťažnosť obsahovala nové fakty, ktoré „pravdepodobne preukázali“, že Facebook má monopol v oblasti sociálnych sietí. Sudca Broasberg, ktorý mimochodom zamietol pôvodnú žiadosť o rozdelenie spoločnosti uviedol, že prvá žiadosť neobsahovala dôkazy o tom, že Facebook má na poli sociálnych sietí monopol.

„Achillovou pätou“ prvej sťažnosti FTC bolo, že v nej chýbajú údaje podporujúce jej tvrdenie, že v Spojených štátoch neexistuje žiadna iná sociálna sieť porovnateľného rozsahu.“

Sudca ďalej doplnil, že nová revidovaná sťažnosť obsahovala analýzu, ktorá preukazuje, že Facebook v porovnaní s ostatnými sociálnymi sieťami stiahol k sebe 70% všetkých denných používateľov sociálnych sietí. Inými slovami, FTC riadne preukázalo dominantné postavenie spoločnosti. Sudca ďalej však poznamenal, že jedná vec je predložiť argumenty, ale druhá je ich i obhájiť.

„Agentúra vysvetlila, že Facebook má nielen monopolnú moc, ale že si túto moc úmyselne udržal prostredníctvom správania narúšajúceho hospodársku súťaž – konkrétne prostredníctvom akvizícií Instagramu a WhatsAppu.

Tak či onak treba uviesť, že Platformy Meta používa denne 2,8 miliardy ľudí na celom svete. Záverom treba povedať, že samotný súdny spor nebude behom na krátku vzdialenosť, trvať bude pravdepodobne roky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close