NávodyWindows

Čo je to funkcia indexovania súborov vo Windowse a prečo by ste mali zvážiť jej vypnutie?

Zdá sa vám váš Windows počítač pomalý? Pozrite sa, ako môžete vypnúť funkciu indexovania súborov. Zmenu v rýchlosti pocítite najmä, ak máte starší počítač.

Windows chce byť v mnohých smeroch používateľovi nápomocný. Platí to aj pre oblasť vyhľadávania. Windows Search je funkcia, ktorá umožňuje rýchle vyhľadávanie súborov a priečinkov v počítači.

Ak zadáte slovo do vyhľadávania, nastane proces indexovania. Systém sa pozrie na index výrazov preto, aby rýchlejšie našiel výsledky. Určite ste si ale všimli, že prvýkrát tento proces trvá trochu dlhšie. Po dokončení indexovania však celý tento proces bude bežať na pozadí a bude pravidelne indexovať iba aktualizované údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Indexovanie spomaľuje chod vášho počítača

Problém s indexovaním je ten, že vie spomaliť chod vášho počítača. Pri najnovších počítačoch si nejakú zmenu v rýchlosti možno ani nevšimnete, no na starších zariadeniach môže byť spomalenie drastickejšie. Dnes sa preto pozrieme, ako toto indexovanie súborov vo Windows vypnúť.

Kompletné vypnutie funkcie Windows Search

Pomocou týchto krokov vypnete funkciu Windows Search v celom systéme. Najprv je potrebné otvoriť okno Spustenie. To otvoríte klávesovou skratkou Windows + R. Do otvoreného okna napíšte príkaz services.msc a kliknite Enter, prípadne tlačidlo Ok.

windows 1
Zdroj: vosveteit.sk

Príkaz otvorí okno Services (Služby). Tomto zozname nájdite Windows Search a dvojitým kliknutím ho otvorte.

windows 2
Zdroj: vosveteit.sk

Následne kliknite na tlačidlo Stop a taktiež prepnite Status type na Disabled. Všetky tieto zmeny potvrďte kliknutím na Apply.

windows 3
Zdroj: vosveteit.sk

Pre plnú funkčnosť týchto zmien je potrebné počítač reštartovať.

Vypnutie indexovania iba pre špecifický disk

Indexovanie sa taktiež dá vypnúť iba pre špecifickú oblasť v systéme. My si vypnutie ukážeme na disku C. Vyberte si požadovaný disk a kliknite naň pravým tlačidlom myši a otvorte Vlastnosti.

windows 4
Zdroj: vosveteit.sk

Odškrtnite možnosť Spolu s vlastnosťami súborov povoliť aj indexovanie obsahu súborov na tejto jednotke. Pre potvrdenie zmeny kliknite na Použiť.

windows 5
Zdroj: vosveteit.sk

Následne sa zobrazí potvrdzovacie okno, kde zaškrtnite druhú možnosť a kliknite na Ok.

windows 6
Zdroj: vosveteit.sk

Pre uplatnenie zmien je taktiež nutné počítač reštartovať. Veríme, že sme vám týmto návodom pomohli a taktiež zlepšili rýchlosť vášho zariadenia!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close