Spravodajstvo

Viete si predstaviť, že sa poškodenie na displeji smartfónu opraví samo? My už áno

Poznáte to. Spadne vám telefón a rozbije sa vám obrazovka. Zvyčajne máte dve možnosti: dať ho opraviť, alebo vymeniť telefón úplne.

Chemici z University of California v Riverside vymysleli niečo, čo by sme mohli v tomto prípade považovať za tretiu možnosť: materiál pre displej telefónu, ktorý sa dokáže sám opraviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci vykonali na materiáli niekoľko testov, vrátane jeho schopnosti opraviť svoje rezy a škrabance. Potom, čo roztrhli materiál na polovicu, automaticky sa sám spojil znovu dohromady za menej ako 24 hodín, povedal Chao Wang, vedúci chemik výskumu.

Do roku 2020 ho budeme mať na každom mobile

Materiál, ktorý sa môže roztiahnuť až na 50-násobok svojej pôvodnej veľkosti sa skladá z roztiahnuteľného polyméru a iónovej soli. Predstavuje zvláštny typ väzby nazývaný iónovo-dipólová interakcia, čo je sila medzi nabitými iónmi a polárnymi molekulami. To znamená, že keď sa materiál pretrhne alebo má škrabanec, ióny a molekuly sa k sebe pritiahnu, aby materiál opravili.

Zdroj: businessinsider.com via Wang Lab

Toto je prvýkrát čo vedci vytvorili samoliečebný materiál, ktorý môže viesť elektrinu, čo je obzvlášť vhodné pre použitie pre mobilné obrazovky a batérie. Wang predpovedá, že tento nový samoliečebný materiál sa bude masovo používať pre telefónne obrazovky a batérie do roku 2020.

Dúfajme, že tento nový vedecký prínos sa čoskoro stane realitou pre naše mobilné zariadenia. Veď si predstavte, aké by to bolo, keby sme sa osudového pádu, ktorý nenávratne poškodí displej nášho telefónu už viac nemuseli obávať.

Zdroj: Business Insider

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close