Rover Perseverance začal konečne robiť „vedu“: Podarí sa mu objaviť stopy života?

Čo sa ukrýva na dne kráteru Jezero?

Perseverance
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, začal so svojou vedeckou misiou, píše portál FOXNews.

Rover vo februári pristál v kráteri Jezero a donedávna slúžil ako komunikačný uzol medzi vedením na Zemi a helikoptérovým dronom Ingenuity. Teraz sa však vrátil ku svojej vedeckej misii, ktorou je zistiť environmentálnu históriu planéty a nájsť stopy života. Prostredníctvom misie Perseverance chcú vedci vytvoriť časovú os vzniku a vysušenia jazera, ktoré sa pred miliardami rokov v kráteri nachádzalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rover na prácu používa mechanické rameno WATSON (pozn. redakcie: Wide Angle Topographic Sensor for Operations and Enngineering). Pomocou neho sa roveru podarilo zachytiť detailné zábery marťanských skál. Americká NASA sa vyjadrila, že cieľom je zistiť, či sú skaly na Marse sedimentárne, alebo boli vytvorené vďaka sopečnej aktivite.

Perseverance
Záber z roveru Perseverance. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Magmatické skaly sú podľa odborníkov lepšími „geologickými hodinami“ a vďaka nim by mohli vedci vytvoriť presnejšiu časovú os vývoja krátera. Na druhú stranu, sedimentárne skaly sú vhodnejším materiálom na prechovávanie biologických stôp. Mechanické rameno roveru Perseverance použije obrusovač na to, aby odstránil povrch skál a odhalil ich vnútornú kompozíciu.

„Keď sa pozriete do vnútra skaly, uvidíte jej príbeh,“ tvrdí Ken Farley, vedec projektu Perseverance.

Existoval na Marse život?

Otázka života na Marse vedcov trápi už niekoľko rokov. Dôkazy naznačujú, že v minulosti mohla byť červená planéta úplne iným miestom, než je dnes. Predpokladá sa, že Mars mal teplejšie podnebie, hustejšiu atmosféru, ale aj vodu. Niektorí dokonca teoretizujú, že na Marse mohol existovať oceán a aj život.

Ak bol Mars niekedy obývateľný, išlo o veľmi malé časové okno. To znamená, že ak aj na planéte existoval život, nemal dosť času na to, aby sa dokázal vyvinúť na zložitejšie organizmy. Ak sa roveru Perseverance podarí objaviť v kráteri Jezero stopy života, predpokladá sa, že pôjde o mikrobiálny život. Kráter Jezero je v tomto prípade výnimočnou lokalitou. Vedci predpokladajú, že pred niekoľkými miliardami rokov, keď bol Mars vlhkým miestom, sa tu mohlo nachádzať jazero.

Objavujú sa aj dôkazy o rôznych mineráloch, ktoré priniesli do kráterového jazera okolité rieky. Vďaka tomu sa mohlo vytvoriť priaznivé prostredie pre mikroorganizmy. Vedci zároveň tvrdia, že ak niekedy existoval na Marse život, kráter Jezero je miesto, kde by mohli objaviť stopy o jeho existencii. Ak by sa roveru Perseverance podarilo objaviť známky života, išlo by o najväčší objav v histórii ľudstva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre