ANDROIDSpravodajstvo

Talianske úrady udelili spoločnosti Google rekordnú pokutu. Dôvod vás zrejme prekvapí

Regulačné úrady v Taliansku vystavili spoločnosti Google pokutu vo výške 102 miliónov eur za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.

Dominantné postavenie spoločnosti Google vo svete smartfónov sa jednoducho nedá poprieť. Mobilný operačný systém Android dnes nájdeme vo väčšine smartfónov na trhu a momentálne nemá žiadneho konkurenta, odhliadnuc od spoločnosti Apple. Spoločnosť Google si tak vo svojom „ekosystéme“ Androidu môže bačovať viac menej tak, ako si nastaví podmienky. Samozrejme, Google sa musí stále pohybovať v rámci medzí zákonov v jednotlivých krajinách, kde pôsobí. Práve tento aspekt sa spoločnosti Google nie vždy podarí naplniť a súdne spory s konkurenčnými spoločnosťami, či problémy s regulačnými úradmi sú v prípade gigantov ako Google na ročnom poriadku.

Na Google sa tentokrát bližšie pozreli talianske úrady

Po krátkej pauze sa však opäť ohlasujú prvé regulačné úrady, ktoré si na praktiky spoločnosti Google posvietili o čosi bližšie. Najnovšie sa totižto praktikami spoločnosti Google zaoberali talianske úrady regulujúce hospodársku súťaž. Tie po preskúmaní sporu s energetickou spoločnosťou Enel dospeli k záveru, že spoločnosť Google porušila podmienky hospodárskej súťaže a bude musieť zaplatiť pomerne slušný obnos peňazí, informuje agentúra Reuters.

Spor kvôli odmietnutiu aplikácie

Podľa talianskych regulačných úradov spoločnosť Google viac ako dva roky zamedzovala tomu, aby bolo možné aplikáciu JuicePass, práve od spoločnosti Enel, používať v systéme Android Auto. V skratke, aplikácia JuicePass v sebe ukrýva mapy s vyznačenými nabíjačkami pre elektromobily. Prostredníctvom tejto aplikácie si zároveň môžu používatelia nie len pozrieť bližšie detaily o danej nabíjacej stanici, ale zároveň môžu spustiť navigáciu, či vopred si zarezervovať miesto na takejto stanici.

„Prostredníctvom Androidu a obchodu s aplikáciami Google Play má Google dominantné postavenie, ktoré mu umožňuje kontrolovať dosah, ktorý majú vývojári aplikácií na konečných používateľov,“ uviedol regulačný úrad vo vyhlásení. „Napadnuté konanie môže ovplyvniť vývoj elektrickej mobility v rozhodujúcej fáze … s možnými negatívnymi vedľajšími účinkami na rozmach elektrických vozidiel.“

Regulačné úrady boli pri rozhodovaní pomerne nekompromisné, keďže jasne dali za pravdu talianskej energetickej spoločnosti Enel, ktorá celý spor spustila potom, čo Google jej aplikáciu odmietol zverejniť. Spoločnosti Google nebola totižto udelená iba pokuta vo výške 102 miliónov eur, ale zároveň bola vyslovená požiadavka zverejniť aplikáciu JuicePass v systéme Android Auto.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close