SpravodajstvoVeda a výskum

Ak nájdeme život na Marse, tak sa tam nemuseli vyvinúť. Odkiaľ by sa tam však vzal? Vedec hovorí o možnom pôvode!

Život na Marse, ak ho tam nájdeme, tak sa tam nemusel vôbec vyvinúť.

Život mimo našej planéty môže znieť ako sci-fi, ale aj napriek tomu, mnoho vedcov a astronómov po ňom aktívne pátra. Ak by sa nám ho podarilo nájsť, a to aj v prípade jednoduchej formy, znamenalo by to, že život nie je tak unikátnym, ako si myslíme, ale mohol sa vyvinúť hocikde. Inými slovami by to znamenalo, že vesmír je plný života.

Niekoľko dní dozadu sa dokonca objavili prvé správy, ktoré naznačovali prítomnosť života na Marse. Hovorilo sa dokonca o vcelku zložitom živote, konkrétne o hubách. Aktuálne však nejde ešte o overené informácie. Vedci musia tento objav ešte preveriť pomocou ďalších misií. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mohli sme na Mars priniesť životy my?

Otázkou je, ak sa tam nachádza, odkiaľ sa zobral? Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o dvoch spôsoboch, buď sa tam vyvinul, alebo tam bol importovaný.

Importovaný mohol byť viac menej na ľubovoľnom vesmírne telese, ktoré prišlo do kolízie s planétou, alebo aj nami. Americká NASA a ďalšie vesmírne agentúry, preto usilovne pracujú na tom, aby náhodou neboli importérom života.

„NASA venuje mimoriadnu pozornosť čisteniu svojich kozmických lodí kúsok po kúsku, keď sú zostavené, ale je nemožné dosiahnuť počet mikróbov rovnajúcemu sa nule, hovorí genetik z Cornellu, Christopher Mason. Aj keď je jeho práca teoretická, existuje znepokojujúci dôkaz, ktorý naznačuje, že pokusy NASA preskúmať Červenú planétu ju už mohli kontaminovať odolným a pravdepodobne nebezpečným mikrobiálnym životom.“ píše portál Futurism, ktorý upozorňuje na tému.

Inými slovami to znamená, že hoci možno v dohľadnej dobe nájdeme život na červenej planéte, ale jeho pôvodcom budeme nakoniec my sami.

100%-sterilizácia nie je možná

Masonov výskum, ktorý skenoval JPL (pozn. redakcie: ide o Jet Propulsion Lab, laboratórium americkej NASA) naznačuje, že život mimo našej planéty sme mohli zaniesť na iné vesmírne telesá vrátane Marsu aj my. V rámci jeho štúdie sa venoval identifikácií mikróbov a ich schopnosti zachytávať sa na rôzne kovové povrchy, ktoré by mohli potenciálne slúžiť ako prenášače. Rovnako sa venoval aj téme radiácie a prežitiu v podmienkach mimo Zeme. Došiel k záverom, že nie je možné dosiahnuť 100%-sterilizáciu a niektoré baktérie sú schopné prežiť natoľko drastické podmienky, že by boli schopné prežiť nielen transport, ale aj podmienky na Marse.

„Tieto zistenia majú dôsledky pre formu planetárnej ochrany, ktorá sa nazýva„ kontaminácia vpred “ uviedol Mason, ktorý ďalej dodal: „To je miesto, kde by sme mohli niečo (náhodne alebo zámerne) priniesť na inú planétu.“ ďalej dodal: „Je dôležité zaistiť bezpečnosť a ochranu každého života, ktorý by mohol existovať inde vo vesmíre, pretože nové organizmy môžu spôsobiť katastrofu, keď prídu do nového ekosystému.“

Ak sme ho doniesli, tak to môže ohroziť celý ekosystém

Mason ďalej hovoril, že hoci sa nám to môže zdať ako nepodstatné, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že nové baktérie, či mikroorganizmy, môžu mať významný vplyv na vývoj cudzieho ekosystému. Len pre zaujímavosť, doposiaľ sme na Mars poslali približne 30 kozmických lodí a pristávacích modulov, či zriadení, ktoré mohli Mars potenciálne kontaminovať. V závere musíme dodať, že Masonova štúdia nemá priamy súvis s nedávnymi odhaleniami nepriamych dôkazov o možnom živote na Marse.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close