AKTUÁLNE: V Nemecku zakázali kontroverzné nové podmienky používania služby WhatsApp!

Nemecký komisár pre ochranu údajov a slobodu informácií vydal príkaz zakazujúci spoločnosti Facebook Ireland Ltd. spracúvať osobné údaje z WhatsAppu.

WhatsApp neudelenie suhlasu s podmienkami
Zdroj: Vosveteit, WhatsApp logo

Nové podmienky služby WhatsApp klopú pomaly, ale isto na dvere. Už 15. mája majú nabrať na účinnosti. Nie všetci sú z nich nadšení, hoci väčšina z nás ich už potvrdila. Ešte v apríli tohto roka sme vám priniesli správy o tom, že nemecký regulátor, hamburský komisár pre ochranu údajov, Johannes Caspar, napadol nové podmienky služby.

Nemcom sa nepáčia nové podmienky služby WhatsApp

Najnovšie portál Androidpolice upozorňuje na to, že Johannes Casper zakázal v Nemecku nové podmienky používania služby WhatsApp, ktoré mali nabrať platnosť koncom pracovného týždňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„…ustanovenia o prenosoch údajov sú roztrúsené na rôznych úrovniach politiky ochrany súkromia a sú nejasné a je ťažké ich rozlíšiť v ich európskej a medzinárodnej verzii.“ hovorí Casper.

Casper ďalej hovorí, že ani po podrobnej analýze nových podmienok nie je celkom jasné, aké dopady budú mať  nové podmienky používania služby v súvislosti so spoločnosťou Facebook, ktorá je materskou firmou WhatsAppu. Okrem toho dodal, že potvrdenie nových podmienok používania služby nie je slobodné rozhodnutie používateľa, pretože WhatsApp ich prijatie vyžaduje, aby služba bola aj naďalej plne funkčná. Inými slovami naráža na to, že v prípade, ak používateľ nepotvrdí nové podmienky používania, tak WhatsApp vo výraznej miere okreše funkcie aplikácie, až nakoniec bude účet odstránený.

WhatsApp nove podmienky pouzivania sluzby
Zdroj: WhatsApp

„ Nové zmluvné podmienky formálne obnovujú právomoci v oblasti spracovania údajov a rozširujú ich obsah do budúcnosti. Týka sa to okrem iného spracovania informácií o polohe, prenosu komunikačných údajov používateľov spoločnostiam tretích strán výslovne s odkazom na Facebook, dodatočného účelu zabezpečenia integrity služieb a medzipodnikového overovania účtov za účelom využívania služby „vhodným spôsobom“. Nové podmienky rovnako umožňujú použitie údajov na spojenie s produktmi spoločností Facebook.“  píše sa v tlačovej správe vydanej úradom.

Casper rovnako prezradil, že predloží návrh zákazu týchto podmienok aj na úrovni Európskej únie, aby bolo prijaté právne záväzné rozhodnutie na úrovni európskej úrovni. Ak by bolo rozhodnutie neskôr prijaté na úrovni Európskej únie, tak by sa zákaz nových zmluvných podmienok dotýkal všetkých členských krajín.

WhatsApp reaguje: „Regulátor nepochopil účel a účinky aktualizácie“

WhatsApp hovorí, že toto rozhodnutie nemeckých úradov je založené na „závažnom nedorozumení“, ktoré nemá legitímny základ. Rovnako služba dodáva, že nové podmienky sú transparentnejšie v porovnaní s tými minulými.

„Príkaz  DPA proti Facebooku je založený na zásadnom nepochopení účelu a účinku aktualizácie WhatsAppu, a preto nemá legitímny základ. Naša nedávna aktualizácia vysvetľuje možnosť, ktorá umožňuje ľuďom posielať správy podnikom na WhatsAppe, a poskytuje ďalšiu transparentnosť v tom, ako zhromažďujeme a používame údaje.“ vyjadrila sa služba WhatsApp pre portál AndroidPolice.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre