Rover Perseverance je poškodený, informuje NASA: Čelil podmienkam, ktoré nikto neočakával

Americká vesmírna agentúra informovala o poškodení jedného z vedeckých prístrojov rovera. Čo sa stalo?

Rover Perseverance je poškodený. Čo sa stalo?
Zdroj: NASA, FlyClipArt. Úprava: Vosveteit.sk

Rover Perseverance je poškodený, informuje portál Space. Drobné kamienky vynesené do vzduchu silnými veternými prúdmi zasiahli jeden zo senzorov vedeckého prístroja MEDA (pozn. redakcie: Mars Environmental Dynamics Analyzer), ktorý na červenej planéte skúmal počasie vrátane vlhkosti, teploty a radiácie.

Prístroj MEDA aj naďalej funguje, informuje José Antonio Rodriguez Manfredi, ktorý pracuje na misii, no v obmedzenej kapacite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Práve teraz sú možnosti prístroja obmedzené, no napriek tomu nám stále posiela informácie o rýchlosti a smere vetra. Momentálne celý tím pracuje na spôsobe, ako prístroju vrátiť presnosť s pomocou senzorov, ktoré ostali nepoškodené,“ vysvetľuje Rodriguez Manfredi.

NASA’s JPL vysvetľuje, že na roveri sa nachádzajú dva senzory obklopené šiestimi detektormi. Tie umožňujú získať presné údaje z akéhokoľvek smeru. Hlavné senzory sa nachádzajú na skladacej štruktúre, ktorá ich dostane od roveru ďalej. Perseverance má veľkosť auta a ovplyvňuje vzdušné prúdy.

„Všetky prístroje na roveri sme navrhli tak, aby boli chránené, no všetko má svoje hranice,“ dodáva Rodriguez Manfredi.

V prípade prístroju MEDA je situácia o niečo zložitejšia. Jeho senzory musia byť vystavené niekedy krutým podmienkam červenej planéty. Tentokrát kombináciou nešťastia a náhody, Mars vykazoval silnejšie veterné prúdy, než sa očakávalo. Dôsledkom toho sa do vzduchu vyniesli väčšie objekty, ktoré dokázali jeden zo senzorov poškodiť. Ako vysvetľuje Rodriguez Manfredi, žiadna predchádzajúca misia nenaznačila to, čomu musel rover Perseverance čeliť.

„Je to ironické, že senzory poškodil vietor, jav, ktorý mali skúmať,“ poznamenal vedec.

Stopy života

Misia Perseverance pristála na červenej planéte vo februári minulého roku v kráteri Jezero, o ktorom sa predpokladá, že bol kedysi jazerom a riečnou deltou. Misia pátra v tomto regióne po zaujímavých vzorkách, ktoré by mohli prezradiť, či sa na planéte niekedy nachádzal život. Perseverance zbiera najzaujímavejšie vzorky a „stráži ich“, kým si po ne nepríde ďalšia misia. Tú momentálne pripravujú v spolupráci americká a európska vesmírna agentúra.

S roverom Perseverance sa na povrch Marsu po prvýkrát v histórii ľudstva dostala aj malá helikoptéra Ingenuity. Jej úlohou bolo dokázať, že aj v tenkej atmosfére planéty sa dá lietať. Helikoptéra bola mimoriadnym úspechom a po niekoľkých testovacích letoch začala roveru Perseverance pomáhať naplno. Ingenuity stále lieta a vedcom ponúka pohľad na červenú planétu z jedinečnej vzdušnej perspektívy.

V máji počas svojho 25. letu helikoptéra prekonala hneď dva rekordy. Vzdialenosť 704 m preletela rýchlosťou 20 km/h, čo je nielen najväčšia prekonaná vzdialenosť, ale aj najvyššia rýchlosť, akú helikoptéra dosiahla. Maximálnu rýchlosť dosiahla za menej ako tri sekundy. O stabilizáciu počas letu sa stará navigačná kamera, merač zotrvačnosti a laserový zameriavač vzdialenosti. Kombináciou týchto nástrojov dokáže helikoptéra získavať všetky potrebné informácie v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre