SpravodajstvoVeda a výskum

Zázračný účinok kmeňových buniek vytvorených z ľudského moču: Majú regeneračné účinky na tkanivá, tvrdia vedci

Vedci z inštitútu Wake Forest Institute for Regenerative Medicine prinášajú vo svojej štúdii naozaj sľubné výsledky.

Vedci z inštitútu Wake Forest Institute for Regenerative Medicine vo svojej práci skúmali liečebný potenciál kmeňových buniek vytvorených z ľudského moču, píše portál inštitútu. Tie by mohli ochrániť obličky pred zlyhaním.

Kmeňové bunky sú primárne bunky, ktoré sa dokážu premeniť na iný špecializovanejší typ buniek. Vďaka tejto schopnosti môže naše telo vytvoriť nové bunky, ktoré nahradia špecializovanejšie tkanivá, ktorých bunky sa už nedokážu deliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotné kmeňové bunky sa môžu deliť bez obmedzenia. Dcérske bunky môžu v určitých prípadoch ostať aj naďalej kmeňovými alebo sa môžu ďalej špecializovať. Bežne ale platí, že jedna z buniek ostáva kmeňovou, zatiaľ čo tá druhá sa mení na inú konkrétnejšiu bunku.

Pacienti s poruchami obličiek alebo obličkovou anémiou sú náchylní na chronické ochorenia obličiek a potenciálne aj na ich zlyhanie. V tomto smere by mohli kmeňové bunky pomôcť liečiť ochorenia vznikajúce z týchto príznakov. Chronické ochorenia obličiek sú vo svete čoraz rozšírenejšie a jedným z dôvodov ich vzniku je zvýšená toxicita vyvolaná liekmi. V súčasnosti sú jedinými možnosťami liečby buď dialýza alebo transplantácia, no v oboch prípadoch prichádzajú liečby s výraznými nedostatkami.

Dialýza je nákladný proces, ktorý môže viesť k rôznym komplikáciám, zatiaľ čo transplantácia obličiek závisí na počte vhodných darcov. V tomto smere by mohli kmeňové bunky vytvorené z moču priniesť ďalšiu možnosť liečby chronických ochorení obličiek.

„Výskum ukazuje, že injekcia kmeňových buniek výrazne zlepšila funkciu obličiek. V tomto prípade je jasné, že by mohli mať kmeňové bunky priaznivý dopad na liečbu chronických ochorení,“ vyjadril sa vedúci štúdie Yuanyuan Zhang.

Výskumníci ďalej doplňujú, že kmeňové bunky vytvorené z ľudského moču a majú obrovský potenciál pre regeneračné účinky na tkanivá.

Sľubné výsledky

Pre potreby výskumu vedci vytvorili tri skupiny. Jedna skupina podstúpila liečbu pomocou nových kmeňových buniek, zatiaľ čo druhá skupina dostala roztok, ktorý sa používa na udržanie konštantnej hladiny pH. Tretia skupina slúžila ako kontrolná vzorka. Následne vedci skúmali funkčnosť obličiek prostredníctvom vzoriek krvi a moču.

Pri skupine, ktorá dostala injekciu kmeňových buniek, vedci pozorovali ochrannú funkciu pri nefrónoch, základnej stavebnej jednotky obličiek. Zároveň sa znížilo poškodenie a zápal, čo výrazne zlepšilo funkciu obličiek.

Nefrón sa skladá z Malphigiho telieska a siete kanálikov. Jeden nefrón má dĺžku od troch do desať centimetrov. Predpokladá sa, že jedna oblička v sebe ukrýva približne milión nefrónov. Celková dĺžka kanálikov všetkých nefrónov môže dosiahnuť dĺžku až 10 km.

Kmeňové bunky sa môžu vytvoriť aj z iných zdrojov, napríklad kostnej drene, no v prípade moču majú vytvorené kmeňové bunky niekoľko výhod. V prvom rade ide o bezpečnú a neinvazívnu metódu ich získania. Druhou hlavnou výhodou je to, že za niekoľko týždňov dokážu vedci vytvoriť veľké množstvo kmeňových buniek.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close