SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prvé pohľady pod povrch Marsu: Líši sa skutočnosť od teoretických modelov?

InSight sa nachádza v regióne Elysium planitia, druhej najväčšej sopečnej oblasti na planéte.

Región Elysium Planitia je druhá najväčšia vulkanická oblasť na planéte Mars. Seizmické dáta, ktoré zozbierala sonda americkej vesmírnej agentúry, InSight, naznačujú plytkú vrstvu sedimentu, ktorá sa nachádza uväznená medzi dvoma lávovými prúdmi.

Na projekte sa podieľali vedci z rôznych kútov sveta a ich práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications, 23. novembra, píše portál SciTech Daily. Cieľom ich práce bolo analyzovať kompozíciu regiónu Elysium Planitia. Vedcom sa podarilo dostať do hĺbky 200 metrov, kde našli vrstvu regolitu. V štúdii píšu, že išlo o pieskovitý materiál, ktorý mal hrúbku približne troch metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Piesková vrstva sa nachádza nad 15 metrov hrubou vrstvou drsného materiálu. Predpokladá sa, že ide o skaly, ktoré boli vyvrhnuté po dopade meteoritu. Pod týmito dvoma vrstvami sa nachádza 150-metrová vrstva bazaltu, horniny sopečného pôvodu. Objav tejto vrstvy sedí s doterajšími vedomosťami o zložení červenej planéty.

V hĺbke približne 40 metrov sa nachádzajú sedimenty, ktoré sú v porovnaní so silnejšími, bazaltovými vrstvami slabšie.

Vek sopečných materiálov

Pôvod materiálu a lávových prúdov sa vedcom podarilo zistiť pomocou literatúry, ktorá mapuje krátery na povrchu planéty. Na základe informácií o kráteroch dokázali geológovia datovať horniny, ktoré boli pod povrchom Marsu objavené. Predpokladá sa, že plytšie lávové prúdy sú staré takmer 2-miliardy rokov.

Vznikli v relatívne kľudnom období, keď na povrch Marsu nedopadalo až toľko veľa meteoritov. Táto éra sa vyznačuje ako chladná a extrémne suchá. Odhaduje sa, že mohla začať už pred 3 miliardami rokov.

Hlbšie bazaltové vrstvy naopak vznikli pred 3.6 miliardami rokov. Obdobie, v ktorom boli vytvorené sa označuje ako Hesperian a vyznačuje sa naozaj výraznou sopečnou aktivitou. Medzi vrstvami bazaltu sa ešte nachádza stredná vrstva, ktorá sa môže skladať z rovnakých sedimentov, aké sa nachádzajú medzi staršou a mladšou vrstvou bazaltu.

Tento výskum ponúka vedcom ideálnu možnosť, ako porovnať reálne dáta s predchádzajúcimi odhadmi, ktoré boli vytvorené na základe geologického mapovania z obežnej dráhy. Ešte pred touto prácou odborníci vytvorili modely plytkého marťanského podzemia. Pri ich práci im pomohli podobné regióny, ktoré sa nachádzajú u nás, na Zemi. Skutočné pozorovanie avšak viedlo k odhaleniu dodatočných vrstiev a viac pórovitých hornín.

„Výsledky tejto práce nám pomôžu lepšie pochopiť geologické procesy v regióne Elysium Planitia. Porovnanie s predchádzajúcimi modelmi je taktiež nesmierne užitočné a pre budúce misie neoceniteľné. Pomôže nám vytvoriť lepšie odhady,“ Vyjadrila sa doktorka Brigitte Knapmeyer-Endrun.

Zistiť, čo sa nachádza tesne pod povrchom Marsu je dôležitý poznatok. Vedci zistia štruktúru hornín a na základe toho vedia povedať, či je pôda stabilná, koľko unesie a či je daný región vhodný pre rovery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close