Prelom: Vedci našli spôsob, ako sa takmer úplne zbaviť mikroplastov vo vode

Výskumníci predstavili rozpúšťadlo, ktoré dokáže z vody vyčistiť až 98% nanoplastov. Tie sa dostávajú do našich tiel a spôsobujú zdravotné problémy.

mikroplasty
Zdroj: plp609 / depositphotos.com

Mikroplasty a menšie nanoplasty sa dostali dnes už úplne všade a môžu predstavovať problém pre ľudské zdravie. Nájdeme ich vo vzduchu, vo vode, v jedle a aj v našom tele, napríklad v mozgu, krvi, semenníkoch alebo srdci.  

Výskumníci z University of Missouri v novej štúdii našli spôsob, ako by sme mohli efektívne súperiť s nanoplastmi, ktoré označujú ako “nepriateľa pre naše zdravie”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Nanoplasty sú oveľa menšie ako priemer ľudského vlasu a sú neviditeľné voľným okom,” vysvetľujú autori novej štúdie.  

Dodávajú, že nanoplasty sa spájajú aj so srdcovocievnymi a respiračnými ochoreniami u ľudí. Nanoplasty sa postupne hromadia v našich vodných zdrojoch a preto v novej štúdii vedci predstavili cenovo dostupnú metódu, ako nanoplasty z vody efektívne odstrániť. V rámci svojej práce vedci objavili metódu, pomocou ktorej dokážu z vody odstrániť až 98% nanoplastov.  

plast pohar beverage-cups-2147903_960_720
Zdroj: Pixabay.com

“Tieto mikroskopické plastové častice majú potenciál narušiť vodné ekosystémy. Keď vstúpia do potravinového reťazca, začínajú predstavovať riziko ako pre živočíšny život, tak aj pre ľudí. V  jednoduchosti povedané, vyvíjame lepšie spôsoby ako odstrániť znečisťujúce látky z vody,” tvrdí Piyuni Ishtaweera, vedúca novej štúdie.  

Metóda vyvinutá výskumníkmi sa skladá z malého množstva špeciálne navrhnutého rozpúšťadla, ktoré absorbuje častice nanoplastov z veľkého objemu vody. Ide o rozpúšťadlá vytvorené z prírodných látok a ktoré prirodzene odpudzujú vodu. Vedci vnímajú rozpúšťadlo ako praktické riešenie čoraz vážnejšieho problému znečistenia nanoplastmi.  

Výskumníci vysvetľujú, že vyvinutá látka funguje dobre, no stále ešte nerozumejú plnej kapacite týchto rozpúšťadiel. V nasledujúcich vedeckých štúdiách ale vedci chcú zistiť maximálnu kapacitu navrhnutej látky. Popri tom chcú lepšie preskúmať recyklačné metódy pre túto látku. Veria, že rozpúšťadlo by sa mohlo použiť viackrát, ak si to situácia bude vyžadovať.  

Ako funguje nové rozpúšťadlo?  

Výskumníci vysvetľujú, že spočiatku rozpúšťadlo sedí na hladine vody, podobne ako olej. Keď sa s vodou zmieša a je mu dovolená reseparácia, látka opätovne vypláva na povrch a so sebou ponesie všetky nanoplasty z vody. V laboratórnych podmienkach vedci v poslednom kroku vybrali rozpúšťadlo z vody pomocou pipety. Ďalšie výskumy sa zamerajú na to, ako by sa dala nová metóda škálovať. Zväčšenie celého procesu dovolí použiť túto čistiacu metódu na väčšie vodné telesá, napríklad jazerá a nakoniec možno aj na oceány.  

antarktida mikroplasty
Zdroj: Vosveteit.sk, AI (DALLE)

“V rámci práce sme vytvorili niekoľko modelov rozpúšťadla. Všetky verzie sa skladajú z bezpečných látok a ich schopnosť odpudzovať vodu pomáha zabrániť ďalšej kontaminácii vodných zdrojov. Vďaka týmto vlastnostiam ide o veľmi udržateľné riešenie problému, ktorý sa stáva čoraz vážnejším,” vysvetlila Ishtaweera.  

Štúdia vyskúšala látku na piatich odlišných veľkostiach nanoplastov odvodených z polystyrénu. Ide o najbežnejší plast používaný pri výrobe jednorazových pohárov.  

Boj proti nanoplastom 

Podobným problémom sa zaoberali aj vedci z University of British Columbia. Tí nedávno vo výskume predstavili jednoduchý nástroj, ktorý nám pomôže odhaliť, koľko mikroplastov sa nachádza vo vode, ktorú práve chceme vypiť. Ide o jednoduchú 3D vytlačenú krabicu, v ktorej nájdeme zelené LED svetlo, excitačný filter a bezdrôtový digitálny mikroskop.  

Tento prístroj dokáže zistiť množstvo nanoplastov vo vode už do niekoľkých minút. Prístroj sa jednoducho prepája s aplikáciou, ktorá poskytne výsledky pochopiteľné aj pre bežného človeka. Autori výskumu totiž veria, že okrem vedeckého použitia by sa ich zariadenie mohlo dostať aj na trh pre bežných ľudí.  

Tí by tak získali jednoduchý a rýchly spôsob, ako sa informovať o množstve nanoplastov napríklad v šálke kávy alebo v bežne dostupnej balenej vode. Mohli by sme mať tak v rukách efektívny spôsob ako si chrániť naše zdravie. Viac o tejto novej metóde odhaľovania nanoplastov píše portál Vedavovrecku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre