Plastové obaly obsahujú veľa toxických látok
Technológie, Zdravie

Koľko mikroplastov vypijeme? Nový prístroj nám to dokáže prezradiť do pár minút

Viaceré štúdie dokázali, že mikroplasty dnes už nájdeme všade, dokonca aj v našich telách. Výskumníci ich objavili v mozgu, srdci a krvi. Okrem toho sa mikroplasty nachádzajú aj v našom jedle, vo vzduchu, ktorý dýchame a vode, ktorú pijeme. Lenže koľko mikroplastov vlastne vypijeme? Na túto otázku prinášajú odpoveď výskumníci z University of British Columbia.  

V rámci nového výskumu vedci vyvinuli lacné prenosné zariadenie, ktoré dokáže presne zmerať množstvo uvoľnených plastov z každodenných objektov. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad plastové poháre alebo fľaše.  

Toto zariadenie sa páruje s aplikáciou a používa fluorescenčné označovanie na detegovanie plastových častíc o veľkosti od 50 nanometrov do 10 mikrónov. Ide o príliš malé častice na to, aby sme ich mohli vidieť voľným okom. Výsledky z merania prídu do niekoľkých minút.  

“Rozpad väčších plastových častíc na mikroplasty a následne nanoplasty predstavuje výraznú hrozbu pre potravinársky priemysel, rôzne ekosystémy a hlavne ľudské zdravie. Nová metóda nám umožňuje rýchlo a lacno tieto plastové častice odhaliť. Pomáha nám chrániť naše zdravie a prostredie,” tvrdí doktor Tianxi Yang, jeden z autorov štúdie.  

Obsah nanoplastov v našom jedle a vode

Mikroplasty a nanoplasty predstavujú vedľajší produkt rozkladajúcich sa plastových výrobkov, teda rôznych misiek, obedárov, fliaš, príborov, pohárov a iných. Ide o veľmi malé častice a nanoplasty predstavujú pre ľudské zdravie obzvlášť veľkú hrozbu. Majú totiž vyššiu schopnosť absorbovať toxíny a následne prejsť cez biologické bariéry v ľudskom tele.  

Nanoplasty vieme odhaliť, no používané metódy si vyžadujú školený personál a drahé vedecké vybavenie. Autori novej štúdie chceli nájsť lacnejšiu, jednoduchšiu a hlavne prenosnú metódu na odhaľovanie najmenších mikroplastov. Táto metóda by zároveň mohla byť dostupnou pre širšie spektrum ľudí.  

V rámci výskumu vytvorili malú rozložiteľnú 3D tlačenú krabicu, v ktorej sa nachádza bezdrôtový digitálny mikroskop, zelené LED svetlo a excitačný filter. Na odmeranie hodnôt mikro a nano plastov vedci prispôsobili softvér MATLAB a pridali doňho algoritmy strojového učenia.  

Výsledkom štúdie je prenosný nástroj, ktorý jednoducho funguje so smartfónom alebo iným mobilným zariadením. Tento nástroj pomôže odhaliť množstvo častíc plastov vo vzorke. Výhodou je, že nástroj potrebuje len drobnú vzorku vody, menej ako kvapku. Následne nástroj použije zelené LED svetlo na to, aby vzorku rozžiaril a mikroskop na zmeranie množstva mikroplastov.  

Následne zariadenie poskytne ľahko čitateľné výsledky. Autori štúdie hovoria, že tieto výsledky dokáže pochopiť aj bežný človek.  

“Náš nástroj pomôže aj v prípade, ak ste len zvedaví, koľko mikroplastov sa nachádza vo vašej rannej šálke kávy,” tvrdia vedci.

Prístroj môže byť dostupný aj na trhu

Pre potreby štúdie vedci otestovali svoj prístroj na jednorazových polystyrénových pohárikoch. Do nich napustili 50 mililitrov destilovanej vriacej vody a nechali ju chladnúť po dobu 30 minút. Výsledky ukázali, že polystyrénové poháriky uvoľnili do vody milióny nanoplastových častíc, ktoré mali veľkosť len stotiny šírky ľudského vlasu a menej.  

“Keď mikroskop v krabici zachytí fluorescenčný obraz, aplikácia spojí pixel fotografie s množstvom plastu. Výsledok ukáže, či sa vo vzorke nachádzajú mikroplasty a nanoplasty a koľko ich tam je. Jeden test stojí približne 1,5 centa,” tvrdí spoluautor štúdie, Haoming Yang.  

Momentálne je tento zaujímavý nástroj nastavený tak, aby dokázal merať polystyrén. Autori štúdie ale tvrdia, že vďaka AI algoritmu môžu jednoducho systém nastaviť tak, aby odhaľoval aj iné typy plastov, napríklad polyetylén alebo polypropylén. V ďalších krokoch svojho výskumu chcú vedci nájsť spôsob, ako by mohli toto zariadenie priniesť aj na trh. Veria, že v budúcnosti môžeme pomocou tohto zariadenia skúmať množstvo mikroplastov aj v rôznych realistických scenároch.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť