Celú dobu sme sa mohli mýliť. Naši skorí predkovia lovili veľkú zver pravdepodobne inak, než sme si mysleli
Naši predkovia mohli mamuty loviť pomocou taktiky, ktorá je dobre známa z historických vojen. Tým získavali istotu, že zviera ulovia.
Naši predkovia boli excelentnými lovcami, nielen vďaka svojej špičkovej fyzickej kondícii, no hlavne kvôli svojim vedomostiam a schopnosti koordinovať lovecké aktivity. Lenže ako presne sa im podarilo uloviť obrovské zvieratá, ako napríklad legendárne mamuty?
Vo filmoch alebo náučných médiách sa naši predkovia častokrát vyobrazujú ako chrabrí lovci, ktorí sa na gigantického mamuta rozbehli s oštepom a zabili ho nakoniec tak, že tieto oštepy vrhali na zraniteľné miesta zvieraťa. Výskumníci uznávajú túto teóriu ako možnú, no popri tom nevylučujú ani to, že naši predkovia útočili buď na zraniteľné zvieratá alebo oberali mŕtvoly.
Výskumníci z University of Berkeley v novej štúdii naznačili, že obe teórie môžu byť nesprávne. Tvrdia, že naši predkovia mohli zaprieť oštep do zeme a nakloniť ho tak, aby sa veľké zviera naňho nabodlo, keď bežalo smerom k lovcovi. Tento spôsob by zarazil zbraň do tela zvieraťa hlbšie, než sila, akú dokázal aj ten najsilnejší prehistorický lovec vyvinúť sám o sebe.
Autori štúdie analyzovali rôzne zdroje, či už písomné alebo obrazové, aby sa dopracovali k pravde. Popri tom skúmali aj spôsoby primitívnejších kmeňov. Tie buď ešte lovia pomocou oštepov alebo s nimi lovili v relatívne nedávnej minulosti. Vedci taktiež vykonali prvú experimentálnu štúdiu kamenných zbraní, ktorá sa zameriavala na lov pomocou oštepu.
Inovatívny spôsob lovu
Počas experimentov vedci zistili, že keď zaostrená skala prerazila mäso zvieraťa, špic oštepu fungoval podobným spôsobom ako moderný projektil s dutou špičkou. Táto zbraň dokázala naozaj vážne zraniť bizóny, šabľozubé mačkovité šelmy alebo mamuty.
Neprehliadnite
“V rámci našej práce sme skúmali oštep, ktorý pochádza od domorodých Američanov a predstavuje naozaj úžasnú inováciu v oblasti lovu. Ide o technológiu, ktorá nám dovoľuje nahliadnuť do loveckých techník, ktoré sa používali celé tisícročia naprieč celým svetom,” vysvetľuje Scott Byram, jeden z autorov štúdie.
Prehistorické oštepy používali špecifický hrot oštepu, ktorý sa nazýva “clovis point”. Ide o najčastejšie objavované hroty z obdobia ľadovej doby, vysvetľujú autori štúdie. Hroty Clovis získali svoj názov od mesta Clovis v Novom Mexiku. Pri ňom sa tieto hroty po prvýkrát našli pred takmer sto rokmi.
Hroty mohli mať rôzne veľkosti, od veľkosti ľudského palca až po približnú veľkosť moderného iPhonu. Okrem toho sa vyznačujú mimoriadne ostrými hranami špecifickými deformáciami v oblasti základne. Tieto hroty sa objavujú vo videohrách a filmoch zasadených do prehistorického prostredia. Dnes vieš nájsť aj veľa videí na YouTube, v ktorých nadšenci demonštrujú, ako si vieš takýto hrot vyrobiť a ako sa s ním lovia bizóny.
Výskumníci najčastejšie nachádzajú len tieto hroty, niekedy aj pri kostiach mamutov. O niečo vzácnejšie sú kostené rúčky, ktoré sa podľa dostupných poznatkov nachádzali na konci zbrane. Drevená palica, ktorá tvorila väčšinu oštepu alebo väzivo, ktoré všetky komponenty spájalo dokopy, sa ale nenašlo.
Ako lovili naši predkovia?
Autori štúdie vysvetľujú, že naši predkovia mali prístup len k obmedzenému množstvu vhodných kameňov, dobrých rovných drevených tyčí alebo správnej kosti. Ich zbrane museli byť odolné, preto sa vyrábali len z vhodných materiálov. Keď ale takúto zbraň prehistorický lovec vyrobil, pravdepodobne ju nechcel len tak hodiť po mamutovi, alebo ju zničiť bez toho, aby mal istotu, že zviera dostane.
“Ľudia, ktorí sa venujú výskumu historických vojenských techník vedia, že oštepy zaborené do zeme sa vo vojne používali na zastavenie koní,” vysvetľujú vedci.
Autori štúdie hovoria, že sila, ktorú dokáže vytvoriť človek je neporovnateľne slabšia oproti sile mamuta, ktorý sa rúti oproti lovcovi. Ak ale prehistorickí lovci zapichli oštepy do zeme a následne nalákali zviera, aby sa na túto zbraň napichlo, mohli váhu rútiaceho sa mamuta využiť na to, aby oštep dostali hlboko do jeho tela.
Komentáre