Vedci objavili mikroplasty už aj v ľudskej krvi. Aké riziká to predstavuje pre náš organizmus?

Stále zhoršujúca sa situácia s nadmerným množstvom plastového odpadu má dopad aj na náš organizmus, ktorý však ešte nevieme špecifikovať.

Plast v ludskom tele
Zdroj: unsplash.com (Zoran Borojevic)

Znečisťovanie nášho okolia najmä s nerecyklovateľnými materiálmi sa za posledné desaťročia stalo celosvetovým „športom“, ktorého sa nikto z nás nevie nadobro zbaviť. Dopady znečisťovania nášho okolia si málokto uvedomuje až do úplných detailov. Čo ak by však túto situáciu náhle zmenil fakt, že nadmerné znečisťovanie nášho okolia má dopad priamo na náš, ľudský organizmus, a nie iba na celé ekosystémy, ktoré považujeme za niečo, čoho nie sme súčasťou?

Znečistenie ovzdušia asi nie je dosť, prichádzajú mikroplasty

O rizikách, ktoré predstavuje napríklad znečisťovanie ovzdušia vedia zrejme úplne všetci z nás a berieme to ako holý fakt. Pred desaťročiami sa však nad možným spojením horšieho ovzdušia so zvyšujúcim sa výskytom respiračných ochorení nikto príliš nezamýšľal. Tento aspekt je však už dnes známym faktom, ktorý nemožno poprieť a možno ho považovať za neduh modernej doby, ktorého sa už nezbavíme. Najnovšia štúdia pochádzajúca od európskych vedcov však zarazí ešte viac, ako len nekvalitné ovzdušie a jeho dopad na naše zdravie. Vedecký článok zverejnený v časopise Environment International (via The Guardian) po prvýkrát v našej histórii potvrdil prítomnosť mikroplastov v ľudskej krvi. Už iba z laického pohľadu je jasné, že výskyt mikroplastov v našej krvi neveští nič dobré.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskyt až u 80% vzoriek

Do najnovšieho výskumu zaoberajúcim sa výskytom mikroplastov v ľudskej krvi sa nateraz zapojilo 22 anonymných darcov. Šokujúce je, že až u 17 z nich bol potvrdený výskyt mikroplastov v krvi. Treba spomenúť, že všetci jedinci boli v čase výskumu dospelí a zdraví. Polovica odobratých vzoriek obsahovala PET plast, ktorý určite poznáte z nápojových obalov. Tretina vzoriek obsahovala polystyrén vyskytujúci sa nie len na našich fasádach, ale najmä v podobe obalov na jedlo. Štvrtina všetkých vzoriek obsahovala aj polyetylén, z ktorého sú bežne vyrábané plastové tašky. Zarážajúce je, že niektoré častice sa v ľudskom organizme vyskytovali súčasne s ďalšími mikroplastmi.

Výsledky môže skresľovať krátkodobá expozícia pred odberom

Vedci počas svojho výskumu dokázali detegovať častice o veľkosti len 0,0007 mm. Pre zamedzenie akejkoľvek kontaminácie boli využité oceľové injekčné ihly a sklenené skúmavky. Množstvá plastov sa však podľa vedcov výrazne líšili, čo mohlo spôsobiť hneď niekoľko aspektov. Rozdiely v koncentrácii mohla spôsobiť napríklad krátkodobá expozícia pred odberom vzorky. V praxi tak mohli darcovia vzoriek napríklad piť z plastových pohárov alebo fliaš.

„Naša štúdia je prvým náznakom, že máme v krvi častice polyméru – je to prelomový výsledok,“ povedal profesor Dick Vethaak, ekotoxikológ z Vrije Universiteit Amsterdam v Holandsku. „Musíme však rozšíriť výskum a zvýšiť veľkosť vzoriek, počet hodnotených polymérov atď.“ Ďalšie štúdie viacerých skupín už prebiehajú, povedal.

Dopad na náš organizmus zatiaľ nepoznáme

Omnoho hrozivejšou správou dnešných dní však je, že momentálne nevieme, aký majú dopad mikroplasty na náš organizmus. Podľa profesora Vathaak je však na mieste mať obavy. Častice sa totižto prostredníctvom krvi môžu dostať do naozaj všetkých kútov nášho tela. Obavy z ukladania v určitých orgánoch či nebodaj presun mikroplastov až do ľudského mozgu, sú tak určite na mieste a treba sa nimi zaoberať. Momentálne však o dopade mikroplastov na naše zdravie príliš veľa nevieme. Vedecká obec tak logicky urgentne volá po rozsiahlych štúdiách, ktoré by sa týmto problémom mali okamžite zaoberať.

Ohrozenou skupinou sú najmä deti

Predošlé výskumy tohto profesora už v minulosti potvrdili výskyt mikroplastov napríklad vo výkaloch detí. U nich je výskyt až 10-násobne vyšší, ako v prípade dospelých jedincov. Treba mať na pamäti, že deti sú vo všeobecnosti omnoho citlivejšie na výskyt chemikálií a cudzích častíc v organizme. Zvýšený výskyt mikroplastov v detských organizmoch je tak ešte viac znepokojujúcou správou, ktorá by nám mohla otvoriť oči.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre