SpravodajstvoZariadenia

Predplatné pre smartfóny zavádza prvý výrobca: Zariadenie si nekúpite, len si ho prenajmete

Prvý výrobca smartfónov zavádza predplatné, vďaka ktorému si smartfón len prenajmeme. Nebudeme teda platiť plnú sumu, no nebude úplne náš.

Čo by ste povedali na to, keby ste si svoj smartfón nekúpili za vysokú sumu, no namiesto toho si ho len prenajali? Dnes si vieme prenajať rôzne služby a predmety, pričom so smartfónmi to zatiaľ možné nebolo. Ak sme teda nechceli za zariadenie utratiť vysokú sumu, neostalo nám nič iné ako si naše zariadenie kúpiť z druhej ruky, prípadne si ho vziať na splátky. Prvý výrobca smartfónov však už teraz testuje akési predplatné, za ktoré si budeme môcť prenajať smartfón na určitú dobu. Ako toto predplatné funguje a koľko v takomto prípade za smartfón mesačne zaplatíme? Odpoveď nám prináša portál pocketnow.com.

Fairphone testuje predplatné pre smartfóny

Určite si viete predstaviť predplatné za streamovacie služby, prípadne za svoj paušál v mesačných splátkach. V skutočnosti táto služba bude veľmi podobná ako poplatok za služby nášho operátora, pričom pri prenajatí smartfónu sa rovnako viažeme nejakou viazanosťou. Spoločnosť Fairphone už dlhodobo pracuje na tom, aby smartfóny boli prívetivé pre našu spoločnosť a v záujme s ekológiou. A práve týmto krokom zrejme chce opäť znížiť množstvo elektronického odpadu a priniesť používateľom férovú službu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri takomto predplatnom svojím používateľom ponúka zatiaľ len jeden model, ktorým je Fairphone 4 v konfigurácii 8/256GB a v zelenej farbe. V prípade využívania takéhoto smartfónu si predtým, než si ho predplatíme, zaplatíme 90€ depozit. Zaviažeme sa tak k predplateniu smartfónu na niekoľko mesiacov, pričom štandardne si požičiame zariadenie až na 60 mesiacov, teda 5 rokov. Fairphone však ponúka aj predplatné na 3, 12 a 36 mesiacov, pričom cena za jeden mesiac využívania smartfónu je na úrovni 21€. Cena sa však môže časom pohybovať, nakoľko ide o prvý pokus o takúto službu.

Inšpirujú sa aj ostatní výrobcovia?

Predplatné pre smartfóny by bolo skvelým spôsobom, ako znížiť úroveň elektronického odpadu. Zároveň by si lepší smartfón mohol dovoliť takmer každý. O takejto možnosti sa rozpráva už dlhšiu dobu, no zatiaľ nevieme s určitosťou povedať, či k tomu niektorí výrobcovia pristúpia. Predsa len ide o náročnejšiu službu, ktorej príprava môže trvať dlhšiu dobu a v blízkej dobe by sme sa niečoho takého nemuseli dočkať. V každom prípade ide o novinku, ktorá by mohla zamávať trhom so smartfónmi.

Na Slovensku si však takéto služby zatiaľ vyskúšať nemôžeme. Nevylučujeme však, že by sa niečo také zaviedlo, skôr však v horizonte niekoľkých najbližších rokov. Okrem výhod však prináša takéto predplatné so sebou aj nevýhody. O smartfón sa musíme príkladne starať a nesmieme ho poškodiť. Ak vám teda zvykne padať a váš displej má na sebe permanentne praskliny, nová služba zrejme nebude pre vás.

Využili by ste takýto prenájom smartfónu? Alebo vám príde nová služba ako zbytočnosť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close