SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ako vznikla planéta Mars? Vzácny meteorit z roku 1815 sa „háda“ s akceptovanými teóriami

Vo svojej novej štúdii vedci analyzovali látky v meteorite, ktorý by mal odzrkadľovať vnútornú kompozíciu planéty. Niečo im tam nesedí.

Nová štúdia staršieho marťanského meteoritu stojí v rozpore s tým, ako vedci vnímajú formáciu pevných planét podobných Zemi a Marsu. Presnejšie ponúka inú predstavu o tom, ako takéto planéty získavajú prchavé látky, napríklad vodík, uhlíky, kyslík alebo dusík, píše portál Phys.

Teórie predpokladali, že planéta si tieto látky získa krátko po jej vzniku čerpaním z hmloviny okolo mladej hviezdy. V tomto období je mladá planéta žeravou guľou plnou magmy, a tak sa látky do nej vstrebú a neskôr vypustia do atmosféry. O niečo neskôr asteroidy narazia do planéty a prinesú viac prchavých prvkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak je táto teória pravdivá, potom by hlbšie vrstvy planéty mali odzrkadľovať zloženie solárnej hmloviny alebo kombináciu zložení hmloviny s meteoritmi. Atmosféra by sa ale mala skladať z látok, ktoré na planétu priniesli asteroidy. Planéta Mars je na otestovanie tejto teórie ideálnym objektom, pretože vznikla mimoriadne rýchlo, a to za 4 milióny rokov. Našej planéte trvala formácia od 50 až do 100 miliónov rokov. Vedci môžu rekonštruovať históriu Marsu aj podľa meteoritov, ktoré dopadli na Zem.

Niektoré totiž prišli z červenej planéty a jedným z nich je meteorit Chassigny. Ten dopadol do juhovýchodnej časti Francúzska v roku 1815. Tento objekt je pre astronómov jedinečný, pretože by mal odzrkadľovať kompozíciu hlbších vrstiev Marsu.

Ako vznikal Mars?

Vedci sa vo svojej štúdii pokúsili zistiť množstvo izotopov kryptónu a vďaka nim odhaliť pôvod meteoritu. Analýza odhalila, že hlbšie vrstvy Marsu majú rovnaké zloženie ako chondritické asteroidy, zatiaľ čo atmosféra planéty odzrkadľuje zloženie solárnej hmloviny. Štúdia ukázala, že atmosféra planéty Mars nemohla vzniknúť vyparovaním sa látok z povrchu vtedy ešte žeravej planéty. Časť atmosféry musela vzniknúť prebratím látok z hmloviny po tom, ako Mars vychladol a spevnil sa. To by zabránilo zmiešaniu sa látok z hlbín planéty a látok nadobudnutých zo solárnej hmloviny.

Štúdia zároveň naznačuje, že formácia Marsu skončila ešte predtým, ako radiácia Slnka zničila hmlovinu, ktorá sa nachádzala okolo sústavy. Vedci zároveň predpokladajú, že radiácia by „odfúkla“ aj atmosféru planéty. Navrhujú preto teóriu, že atmosférický kryptón musel byť nejakým spôsobom zachovaný, pravdepodobne jeho uväznením v polárnych čiapočkách planéty. Táto teória ale nie je dokonalá.

Na to, aby sa mohol kryptón v polárnych čiapočkách Marsu udržať by musela byť planéta chladná takmer okamžite po jej vzniku, čo je nepravdepodobné. Štúdia vedcov jasne dokázala, že interiér Marsu pozostáva z látok, ktoré možno nájsť na asteroidoch, no zároveň prináša nové otázky ohľadom toho, ako vznikla atmosféra planéty. Autori štúdie aj naďalej vo svojej práci pokračujú a v budúcnosti sa pokúsia priniesť na tieto otázky odpoveď.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close