SpravodajstvoZariadenia

Prečo sa smartfóny postupom času spomaľujú? Dôvodov pre spomaľovanie je hneď niekoľko!

Smartfóny postupom času strácajú na plynulosti. Pozrite sa, čo je vlastne dôvodom tohto spomaľovania a ako ho môžeme oddialiť.

Počas používania vášho smartfónu ste určite už niekedy narazili na chvíľu kedy ste si všimli, že vaše zariadenie je o niečo pomalšie. Keď si kúpime nový smartfón, sme celí užasnutí ako skvele dokáže fungovať, všetko je zrazu plynulé a nevšímame si ani len minimálneho záseku. Po čase sa však všetko zmení a v tej chvíli by sme si najradšej opäť kúpili nový smartfón. Možno vám aj niekedy napadlo, že ste si na svoj smartfón už jednoducho zvykli a potrebovali by ste výkonnejší. Nie je to však výkonom, postupom času sa totiž všetky smartfóny spomaľujú. Prečo tomu tak je a ako sa tomu vyvarovať? Na situáciu sa pozrel portál howtogeek.com.

Prečo sa naše smartfóny spomaľujú?

Väčšinou za spomaľovaním smartfónov stojí softvér. Začneme však pekne po poriadku a pozrieme sa na operačný systém, na akom naše zariadenie beží. Pri kúpe totiž v smartfónoch nájdeme verziu operačného systému, ktorá bola vytvorená priamo pre daný model. Jej cieľom bolo, aby model bežal čo najplynulejšie, čo sa pri aktualizácii môže zmeniť. Vo chvíli, kedy svoje nové smartfóny aktualizujeme si totiž do zariadenia nahrávame novú verziu softvéru, ktorá nemusí prinášať takú dobrú optimalizáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
smartfony
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Aktualizujeme však aj aplikácie, ktoré v zariadení máme. Tie postupom času môžu zaberať viac miesta a rovnako nemusia prinášať príliš dobrú optimalizáciu. Nehovor viac o tom, že vývojári aplikácií pridávajú do nich i nové funkcie, čo v konečnom dôsledku znamená, že potrebujú viac výkonu na svoje riadne fungovanie. Rovnako si však inštalujeme do smartfónu aj aplikácie, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Pri kúpe nového smartfónu si doň nainštalujeme len aplikácie, ktoré skutočne potrebujeme a používame ich. Neskôr si však svoje smartfóny zahltíme aplikáciami, ktoré využívame len chvíľu alebo aj vôbec. Aj tie spomaľujú náš smartfón rovnako ako to robia aj zbytočné súbory. Myslieť teda môžeme aj na fotografie, hudbu či dokumenty, ktoré vo svojich smartfónoch nazbierame a s najväčšou pravdepodobnosťou ich vôbec nevyužijeme. Odporúča sa, aby sme mali vždy najmenej 10 až 20% voľného priestoru, aby bol smartfón schopný riadne fungovať.

Tak isto treba spomenúť i to, že aplikácie častokrát pracujú na pozadí zariadenia a preto, ak nejaké dlhodobo nepoužívate, tak je vhodné, aby ste ich odstránili. Ušetrite sa tak nielen úložný priestor, ale aj zdroje vášho zariadenia.

Ako sa tomuto spomaľovaniu vyhnúť?

Jednoduchým trikom ako svoje zariadenie o niečo zrýchliť je jeho uvedenie do továrenských nastavení. V prípade takéhoto resetovania smartfónu príde k odstráneniu zbytočných súborov. Odporúčame vám však neobnovovať smartfón zo zálohy ale nastaviť si ho ako nové zariadenie. V takomto prípade bude naše zariadenie oslobodené o niektoré súbory navyše, ktoré by sa vrátili späť. Ideálnym spôsobom ako si smartfóny zrýchliť je však ukladanie súborov na cloud.

Redmi note 11_smartfony
Zdroj: Teknopedia (YouTube)

Svoje snímky a súbory v prípade využitia cloudového úložiska tak neukladáme priamo na úložisku smartfónu. Neprinášame si tak do smartfónu súbory, ktoré by nám ho mohli spomaľovať. Je samozrejmosťou, že naše smartfóny nemôžu bežať neustále ako pri ich kúpe. Spomaľovanie však môžeme efektívne oddialiť a prípadne tak náš smartfón aj v priebehu času o niečo zrýchliť.

Vo všeobecnosti platí, že by sme v pamäti telefónu nemali držať súbory a aplikácie, ktoré pravidelne nevyužívame. Tak isto sa odporúča využívať aj LITE verzie aplikácií, ak sú dostupné. Tie spravidla potrebujú na svoje fungovanie menej zdrojov, pričom častokrát ponúkajú takmer identické funkcie. Spomaľovanie smartfónu mimochodom môžu spôsobovať aj miniaplikácie na úvodnej obrazovke telefónu, ktoré potrebujú na svoje fungovanie pomerne veľa RAM pamäte. Dovoľte nám dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali viacerým tipom, ako môžete zrýchliť chod telefónu.

Všimli ste si, že sa váš smartfón po čase spomalil? A po akej dobe ste to zaregistrovali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close