BezpečnosťSpravodajstvo

Prečo by ste mali na internete schovávať vašu IP adresu a ako to môžete spraviť?

Pozrite sa na najvypuklejšie dôvody, prečo by ste mali schovávať svoju IP adresu na internete, ako aj na to, ako ju môžete schovať.

Mnohí z nás si myslia, že internet je anonymný priestor v ktorom nikto nevie, kto sme, čo robíme a podobne. Nie je to celkom pravda. Každým navštívením stránky, kliknutím na internete a podobne, zanechávame za sebou digitálnu stopu. To, čo robíme, v tom lepšom prípade vidia len internetové stránky a náš poskytovateľ internetu. V tom horšom, môžu našu aktivitu sledovať i rôzni záškodníci, potenciálne i niekto, kto nás špehuje s cieľom, aby sa o nás dozvedel čo najviac informácií. Je možné vyhnúť sa tomu, aby nás mohol niekto špehovať a prípadne i zneužil získané dáta? Pravdou je, že sa to na sto percent nedá, ale dá sa tomu vo väčšine prípadov zabrániť.

Čo je to VPN a ako funguje táto technológia?

VPN je technológiou, ktorá dokáže skryť vo veľkej miere našu aktivitu na internete. Ako to však vie spraviť? VPN technológia funguje tak, že vytvára šifrovaný tunel medzi vami a vzdialeným serverom poskytovateľa služby. Všetka vaša aktivita je smerovaná cez tento tunel na server VPN služby, odkiaľ smerujú príkazy ďalej, napríklad na otvorenie stránky, stiahnutie súboru a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
vpn
zdroj: vpntrends

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že prostredníctvom služby Google vyhľadávate na internete napríklad informácie o aktuálnom dianí. Keď napíšte do vyhľadávania dotaz, tak ho pošlete cez vášho poskytovateľa internetu na server Google a ten vám vráti výsledok vyhľadávania rovnakou cestou späť. V prípade, ak využívate službu maskovania IP adresy, tak tento dotaz odošlete cez server VPN služby, z ktorého ide príkaz do vyhľadávača, ktorý vám následne cez VPN pošle výsledok vyhľadávania späť. V praxi to znamená, že Google nevidí vašu reálnu IP adresu a ani poskytovateľ internetu nevidí, čo robíte, lebo obsah je šifrovaným. 

Ušetrite na prémiovej službe (NORD)VPN až 72%. Získať ju môžete za 2.92€/mesiac

Schovajte vašu aktivitu na internete pred poskytovateľom internetu

Ako sme už vyššie naznačili, tak to čo robíte na internete, je možné sledovať prostredníctvom vašej IP adresy. Je to ako keby ste za sebou zanechávali permanentne stopu, či záznam vašej aktivity. Tieto dáta, ak sú zneužívanými, dokážu napríklad dopomôcť k profilovaniu človeka a to až do takej miery, aby vás neskôr dobre cielenou reklamou, alebo iným obsahom, bolo možné ovplyvniť. Rovnako treba dodať, že vo všeobecnosti asi nikto z nás nechce, aby mal niekto, hoci len i pomyselnú možnosť sledovať to, čo robíme na internete.

Rovnako treba uviesť, že tieto údaje môžu operátori potenciálne nielen zhromažďovať, ale i predávať inzerentom, a to aj keď používate funkciu „súkromného“ prehliadania.

Používate verejné Wi-Fi siete?

Verejné Wi-Fi siete sú mnohými z nás brané ako skvelý nástroj, prostredníctvom ktorého môžeme ušetriť mobilné dáta. Pravdou však je, že sú i neskutočne nebezpečné. Ide najmä o siete, ktoré sú dostupné zadarmo a na verejných a vysoko frekventovaných priestranstvách. Dôvod je jednoduchý, niekto môže monitorovať našu aktivitu a zneužiť informácie, ktoré sa dozvedel. Pomocou zmeny IP adresy a šifrovania toku dát môžete docieliť to, že schováte napríklad vašu históriu prehliadania na internete, bankové informácie, ktoré vpisujete do rôznych formulárov, môžete si ochrániť i prístupové údaje do vašich účtov, do ktorých sa prihlasujete, a podobne. Tento typ útoku sa volá mimochodom „Man-in-the-middle“ a je čoraz populárnejší. Dôvodom je, že ho je veľmi jednoduché zrealizovať a softvér, ktorý monitoruje aktivitu na Wi-Fi sieti, je voľne dostupným.

Môžete pristupovať k blokovanému obsahu, ale i ušetriť peniaze

Maskovanie IP adresy je šikovným nástrojom i v prípade, ak chcete pristupovať k obsahu, ktorý je blokovaný pre zahraničných návštevníkov internetu. Môže ísť napríklad o prístup k televíznym staniciam, k rôznym streamovacím platformám a podobne. Rovnako treba uviesť, že mnoho predajcov tovaru prispôsobuje i ceny tomu, z ktorej krajiny navštevujete ich stránku. Týka sa to aj plateného online obsahu. Prostredníctvom maskovania IP adresy ju dokážete zmeniť tak, že služba si bude napríklad myslieť, že sa k nej pripájate z iného regiónu, v akom sa reálne nachádzate.

Blokujte škodlivé stránky, reklamy, ale i sledovače

V prípade využívania rôznych VPN služieb, najmä tých platených prostredníctvom ktorých môžete maskovať vašu IP adresu, môžete blokovať i škodlivé stránky, obťažujúce reklamy, ale i rôzne sledovače. Nejde pritom o drahé služby, stoja len pár €.

Mnohé VPN služby častokrát ponúkajú len „falošný“ pocit bezpečia

Rovnako treba uviesť, že v prípade, ak sa rozhodnete využiť VPN služby, tak zvážte, ktorú si vyberiete. Dôvodom je, že mnohé VPN služby, najmä tie zadarmo, ponúkajú falošný pocit bezpečia. Odhalila to štúdia ešte z minulého roka, kedy sa zistilo, že až 38% bezplatných VPN služieb zneužívalo dáta od používateľov.

Dbajte i na bezpečnosť

Rovnako treba uviesť, že mnohé najmä bezplatné VPN služby využívajú internetový protokol IPv4, čo znamená, že majú obmedzený počet IP adries. Tie kvalitnejšie služby využívajú protokol IPv6. Vďaka tomu majú k dispozícii oveľa viac IP adries a tým pádom sa nielen ťažšie sledujú, ale i blokujú. V závere však treba dodať, že čo sa týka ochrany údajov a dát, tak sa neoplatí šetriť.

Ušetrite na prémiovej službe (NORD)VPN až 72%. Získať ju môžete za 2.92€/mesiac

Jednoduchosť na použitie

V prípade VPN služieb je potrebné uviesť, že treba si vždy vyberať nielen podľa renomé značky a ceny, ale i podľa toho, či je možné tieto služby využívať i na PC a smartfóne súčasne. Tak isto treba myslieť i na to, koľko serverov používajú dané spoločnosti, ktoré poskytujú tieto služby. Dôvodom je, že na to, aby ste vedeli plnohodnotne a bez rôznych limitov využívať VPN služby, tak potrebujete, aby poskytovateľ disponoval servermi i vo vašom okolí, napríklad v susednej krajine. Mimochodom, služba NordVPN disponuje viac ako 5-tisícmi serverov, ktoré sú umiestnené vo viac ako 60 krajinách sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close