BezpečnosťSpravodajstvo

Ktorým technologickým spoločnostiam (ne)veríme najviac? Uhádnuť, kto dominuje tomuto rebríčku, nie je náročné

Na vrchole služieb, ktorým veríme najmenej, stojí Facebook.

Online priestor je čoraz dôležitejším priestorom pre každého z nás. Vytvárame si účty na sociálnych sieťach, odoberáme správy, vyhľadávame informácie, cez internet nakupujeme a podobne. Inými slovami, ide o dennú súčasť našich životov. S rozmachom virtuálneho sveta, vyrástlo mnoho spoločností do enormných rozmerov. Mnohé z nich nemajú však najlepšie renomé. Dôvodom sú rôzne úniky informácií, ale i algoritmy, ktorých cieľom je nás profilovať a presvedčiť v kúpu niečoho, alebo v zmenu názoru a podobne.

Týmto spoločnostiam, alebo službám (ne)veríme najviac

Otázkou je, ktorým firmám dôverujeme najviac, a ktorým zas nie? Na túto tému sa pozrel portál The Washington Post. Portál sa respondentov konkréte pýtal, ktorým z nasledujúcich firiem alebo služieb dôverujú najviac. Išlo konkrétne o firmy, alebo služby: Facebook, TikTok, Instagram, WhatsApp, YouTube, Google, Microsoft, Apple a Amazon.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z prieskumu, ktorý portál realizoval na vzorke 1058 respondentov z USA vyplynulo, že ľudia najmenej dôverujú Facebooku. Až 72% používateľov uviedlo, že sociálnej sieti jednoducho neverí. Pravdepodobne za týmto výsledkom sa schovávajú najmä úniky dát, ktoré v prípade Facebooku sú vcelku častými. Za spomenutie napríklad stojí únik informácií z apríla tohto roka, kedy sa dostali do obehu dáta o viac ako 500 miliónoch používateľoch. Nehovor viac o dokumentoch „The Facebook Papers“, ktoré odhalili nie práve najpozitívnejšie praktiky spoločnosti, ale i neschopnosť reagovať na akútne problémy.

Na úplne opačnej strany skončili spoločnosti, ako sú Amazon, či Apple. V oboch prípadoch ide o spoločnosti, ktorým ľudia vo všeobecnosti viac dôverujú, ako nedôverujú, odhalil prieskum. Nižšie si môžete pozrieť v grafickej podobe výsledky tohto prieskumu.

ktorym technologickym firmam verime najmenej
Zdroj: The Washington Post

Okrem iného portál sa pýtal i na to, či si používatelia myslia, že ich telefón alebo iné technické zariadenie, zbiera o nich dáta spôsobom, na aký nedali súhlas. Z odpovedí vplynulo, že viac ako 70% respondentov si myslí, že sa tak deje. Necelých 30% percent respondentov odpovedalo, že sa tak deje v minimálnom množstve, alebo vôbec.

verime nasim telefonom ci o nas zbieraju data ako sme im to povolili
Zdroj: The Washington Post

Ako hodnotíte výsledky prieskumu vy, sú v súlade i s vašim názorom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close