Pozrite sa, čo odfotil Hubblov ďalekohľad v deň vašich narodenín

NASA oslavuje jeho 30. výročie a na počesť spúšťa novú, zábavnú stránku

z ciernej diery bola vystrelena hviezda enormnou rychlostou
Zdroj: Youtube (SciTech Daily)

Hubblov vesmírny ďalekohľad bol spustený v roku 1990 a odvtedy pozoroval viac ako 1.4 miliónov vesmírnych objektov. Medzi ne môžeme zaradiť hviezdy, planéty a galaxie, rozosiate po celom vesmíre. Píše o tom portál sciencealert.com

Ďalekohľad má veľkosť školského autobusu a po obežnej dráhe sviští rýchlosťou 27-tisíc km/h. Dokáže sa zamerať na vzdialený objekt vo vesmíre s presnosťou lasera, žiariaceho na detail mince, vzdialenej 320 km. Mimo šumu zemskej atmosféry dokáže ďalekohľad sledovať deje, odohrávajúce sa v dávnej minulosti tým, že nazrie do vzdialenosti 13.4 miliárd svetelných rokov od Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý jeden deň je teleskop zamestnaný nejakou činnosťou. To znamená, že galéria fotografií bude ukrývať množstvo unikátnych záberov. Na oslavu 30. výročia Hubblovho teleskopu, vytvorila americká vesmírna agentúra NASA zaujímavú webovú stránku. Zadáte do nej dátum vášho narodenia a môžete si pozrieť fotku, ktorú Hubblov vesmírny ďalekohľad odfotil.

Okrem krásneho obrazu si môžete kliknúť aj na možnosť zobraziť viac informácií a dozviete sa niečo o vašej fotografií. Jediné čo zamrzí je, že si nedokážete nastaviť aj rok.

Hubblov ďalekohľad
Zdroj: NASA

Nám sa ukázala časť galaxie NGC 2976, ktorá sa nachádza zhruba 1.1 miliónov svetelných rokov od nás. Galaxia NGC 2976 je špirálovitá galaxia, hoci to poriadne na obrázku nevidno.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Zdroj: NASA

Na tomto obrázku vnútorného okraja galaxie nenájdeme žiadne špirálovité ramená. Interakcie so susediacou skupinou galaxií spôsobili, že galaxia stratila časť svojho plynu a zvyšok sa presunul do vnútornej oblasti, kde podporoval vznik nových galaxií, pred 500-miliónmi rokov. Na obrázku môžete vidieť oblasť širokú 5-tisís svetelných rokov.

Webovú stránku nájdete tu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre