Pozrite sa, ako môžete zrýchliť pomalý počítač s Windowsom 10

Pozrite sa na rôzne nastavenia vo Windows 10, pomocou ktorých viete zvýšiť výkon počítača, prípadne odhaliť problémový software

Pokazeny Windows 10 aktualizacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie každý z nás má ten najvýkonnejší počítač s výkonnom na rozdávanie. Hoci aj tie menej výkonné zariadenia by mali fungovať plynulo, tak to nie je pravidlom. Nižšie sme si pre Vás pripravili viacero jednoduchých krokov, pomocou ktorých môžete optimalizovať výkon Vášho počítača.

Zapnite si Herný režim

Herný režim je jednou zo skvelých funkcií v rámci Windowsu 10 na optimalizáciu výkonu. Hoci z názvu môže plynúť, že táto funkcia je určená len pre hráčov počítačových hier, tak opak je pravdou. Funkciu môže využívať aj bežný používateľ a pritom nemusí hrať hry. Nájdete ju v Nastaveniach počítača v sekcii Hranie hier > Herný režim (funkcia je dostupná od verzia Windows 10 Creators Update).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Windows 10_herny rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento režim vo svojej podstate optimalizuje výkon zariadenia a aplikácie bežiace na pozadí.

Vypnite si vizuálne efekty

Ďalším spôsobom, ako trošku prispieť k lepšiu výkonu počítača je prostredníctvom vypnutia vizuálnych efektov. Urobíte tak prostredníctvom cesty > Kliknite na tlačilo Windows + R > napíšte sysdm.cpl a stlačte Enter > vyberte kartu Spresnenie > kliknite na Nastavenia > vyberte možnosť Nastaviť > Výkon > s cieľom dosiahnutia najlepšieho výkonu.

vypnutie animacii vo Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si nepotrebné programy, ktoré sa Vám automaticky spúšťajú pri zapnutí počítača

Ďalším spôsobom, ako optimalizovať výkon zariadenia, je pomocou vypnutia nepotrebných programov, ktoré sa Vám spúšťajú pri zapnutí počítača. Stlačte Ctrl + Alt + Delete > otvorte Správcu úloh > otvorte panel Spustenie. V rámci neho vypnite nepotrebné aplikácie, ktoré sa Vám automaticky spúšťajú pri zapínaní počítača.

vypnutie programov pri spustani pocitaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyčistite si Váš počítač od nepotrebných súborov

Otvorte si Prieskumníka súborov a kliknite na ikonku Tento počítač. Vyberte si následne disk. Zvoľte následne možnosť Čistenie disku. Zvoľte napríklad možnosti ako Stiahnuté súbory, Kôš a ďalšie, ktoré chcete odstrániť.

vycistenie disku_Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte si Váš počítač od škodlivého softwaru

Spomalený počítač môžete mať aj z dôvodu, že máte v počítači nahratý nejaký externý software, napríklad malware. Jeho identifikácia nie je pritom veľmi jednoduchou. Ako prvé si otvorte Nastavenia počítača a choďte do sekcie Windows Zabezpečenie > Ochrana pred vírusmi a hrozbami. Následne si zvoľte možnosť Možnosti kontroly a skontrolujte si Váš počítač.

Windows 10_kontrola pred virusom
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň však treba dodať, že tento spôsob nemusí  identifikovať škodlivý software na 100% (prípadne problémový, ktorý neúmerne zaťažuje PC). Niektoré vírusy či škodlivý software sa dokáže dobre schovávať, napríklad za regulárne aplikácie. Preto Vám odporúčame ešte otvoriť si Správcu úloh a pozrieť sa na procesy. V rámci nich, ak uvidíte podozrivý proces (napríklad taký, ktorý neprimerane zaťažuje CPU), tak na ňho kliknite myškou, a dajte si o ňom dohľadať informácie na internete

vyhladajte si informacie o softwary ktory bezi v pocitaci
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ste našli nejaký software, ktorý neprimerane vyťažuje Váš výkon počítača, tak ho následne odstráňte pomocou Ovládacieho panelu > Programy > Odinštalovať program.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre