Ocitol sa váš smartfón po inštalácii novej ROM v tzv. boot loop? Takto môžete tento problém vyriešiť!

Prišlo pri inštalácii vašej novej custom ROM k tzv. boot loop? Pozrite sa s nami, ako sa z tejto zapeklitej situácie jednoducho dostať.

Boot animácia MIUI
Zdroj: Youtube.com (What's new)

Inštalácia nových systémov do smartfónu je vždy určitým rizikom. Toto riziko sa zmenšuje, ak ste skúsení a už ste niekedy takýto proces podstupovali. Ak ste však nováčikovia, môže sa stať, že príde i k nejakej chybe, ktorá váš smartfón dostane do tzv. boot loop. Ide o slučku, ktorá drží váš smartfón v stave medzi prebudením a vypnutím, teda neustále prichádza do stavu, kedy sa začne načítať a následne sa vypne. V tomto prípade hovoríme o bricknutom smartfóne. A ako už napovedá toto pomenovanie, bricknutý smartfón znamená stav, kedy ste zo svojho smartfónu spravili „nepoužiteľnú tehličku“.

Bricknutie smartfónu nie je vždy nenávratné

I keď je z vášho smartfónu nepoužiteľné závažie, dá sa z tohto stavu dostať. Musíme teda rozlišovať medzi soft brick-om a hard brick-om, kedy zo stavu soft brick sa dá stále dostať. Ako spoznáme tento stav? Smartfón je v nami spomínanej slučke alebo prechádza priamo do Recovery režimu a reaguje na stlačenie tlačidla napájania. V takomto prípade vieme smartfón ešte zachrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak však vaše zariadenie vôbec nereaguje, neregistruje ho ani váš počítač a nereaguje ani na pripojenie nabíjačky, vtedy hovoríme už o tzv. hard brick-u. Do tohto stavu môže smartfón prísť pri pokuse o inštaláciu nekompatibilnej ROM a nie je tu preň žiadne softvérové riešenie. Našťastie je tento stav veľmi vzácny a neprichádza k nemu tak často. Oveľa častejší je už spomínaný soft brick.

Ako „odblokovať“ smartfón v boot loop?

Zaseknutý smartfón v slučke isto nie je niečím, z čoho by sme sa tešili. Vo väčšine prípadov však ide o niečo, čo sa dá opraviť. Budeme však k tomu potrebovať softvér, ktorý bude schopný túto ROM opraviť, resp. prepísať. Najčastejším a najobľúbenejším softvérom je v tomto prípade TWRP, ktorý určite pozná každý, kto niekedy inštaloval custom ROM.

V ďalšom kroku však dúfame, že ste si svoje súbory a údaje zálohovali ešte pred inštaláciou custom ROM. Bude totiž potrebné vymazať všetky dáta zo smartfónu a ak ste si svoje dáta nezálohovali, získali ste dôležitú lekciu. Nabudúce si svoje dáta isto zazálohujete. Teraz sa však presunieme k samotnému procesu „odblokovania“ smartfónu.

  • Prejdite do custom recovery (na to nám slúži softvér TWRP)
  • Prejdite do možnosti Wipe (zmazať) a následne do Advanced Wipe
  • Prejdite na Data a následne vyberte system, ART cache a aj cache, a zvoľte možnosť Confirm
  • Znovu nainštalujte vašu custom ROM

Nezabúdajte, že v programe TWRP sa pohybuje tlačidlami zvuku a tlačidlom napájania. Ak sa pokúsite „ťukať“ po displeji, bude to márne, pretože váš smartfón na tieto príkazy nereaguje.

Prečo prichádza k tejto nepríjemnej situácii?

Pri každom zásahu do nášho smartfónu musíme rátať s určitým rizikom. Takýmto rizikom je tiež i inštalácia custom ROM, ktorá niekedy jednoducho neprebehne úspešne. Pokaziť sa môže v tomto procese takmer všetko, a preto si najprv všetky potrebné kroky naštudujte, než sa pustíte do samotnej inštalácie. Všetky zásahy v smartfóne totiž robíte na vlastnú zodpovednosť a nevzťahuje sa na ne záruka.

Ďalej vás chceme upozorniť, že vyššia pravdepodobnosť bricknutia smartfónu je, ak vlastníte smartfón s čipsetom od spoločnosti MediaTek. Upozorňujú na to najmä vývojári custom ROM Xiaomi.eu, ktorí pre smartfóny s takýmito čipsetmi systém nevyvíjajú.

Dúfame, že tento návod nebudete potrebovať nikdy využiť a váš smartfón sa vám nepodarí bricknúť. Ak aj hej, držíme vám palce a veríme, že ho opäť vrátite k životu.

via makeuseof.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre