Nový konkurent Neuralinku? Paradromics úspešne vložilo čip do ľudského mozgu

Paradromics prvýkrát otestoval svoj mozgový implantát u človeka. Sľubuje revolúciu v komunikácii pre ľudí s ochrnutím.

mozog cip implantat
Zdroj: goglik83 / depositphotos.com

Startup Paradromics, ktorý sa zameriava na vývoj technológie BCI (brain-computer interface), má za sebou dôležitý krok. Vedcom sa podarilo úspešne implantovať ich zariadenie s názvom Connexus do ľudského mozgu, hoci len na krátkych desať minút.

Táto skúška prebehla 14. mája na Michiganskej univerzite počas plánovanej neurochirurgickej operácie pacienta s epilepsiou. Ten súhlasil s tým, že mu tím dočasne zavedie zariadenie do oblasti spánkového laloku, časti mozgu, ktorá spracúva zvukové podnety a zohráva kľúčovú úlohu pri ukladaní spomienok. Implantácia bola možná vďaka špeciálnemu nástroju podobnému injektoru typu EpiPen, ktorý vyvinuli priamo v Paradromics.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

A hoci bol tento zákrok len krátky, priniesol jedno zásadné zistenie, zariadenie dokázalo zaznamenať elektrickú aktivitu mozgu. Ide o prvý krok k dlhším a rozsiahlejším testom v budúcnosti. Na novinku upozornil portál wired.com.

Malý čip, veľké ambície

Connexus je veľký približne ako necht na malíčku a obsahuje 420 tenkých ihličiek, elektród, ktoré preniknú do mozgovej tkaniny a snímajú aktivitu jednotlivých neurónov. Pre porovnanie, konkurenčný Neuralink od Elona Muska využíva viac ako tisíc elektród rozmiestnených na 64 ohybných vláknach. Iné spoločnosti, ako napríklad Synchron alebo Precision Neuroscience, vsádzajú skôr na menej invazívne prístupy, ich zariadenia sa nedotýkajú samotnej mozgovej hmoty, ale iba jej povrchu, alebo sa zavádzajú do ciev.

Podľa zakladateľa Paradromics Matta Angla je však práve priame spojenie s neurónmi zásadné pre dosiahnutie čo najpresnejších výsledkov. Cieľom spoločnosti je pomôcť ľuďom s poruchami reči, napríklad po mozgovej príhode alebo pri ochoreniach ako ALS, znovu komunikovať pomocou prekladu mozgových signálov na syntetizovanú reč alebo text.

Firma pracuje na tom, aby ich rozhranie dokázalo dešifrovať signály spojené s úmyslom hovoriť. Aj keď človek nemôže fyzicky rozprávať, jeho mozog stále produkuje typické signály spojené s pokusom o hovorenie. Práve tie sa dajú zachytiť a premeniť na reálny výstup.

Budúcnosť, ktorá prichádza rýchlejšie, než si myslíš

Technológia BCI už ukazuje, čo všetko môže byť čoskoro možné. Len minulý rok dosiahli tímy zo Stanfordu a San Francisca prelomové výsledky, keď ich zariadenia dokázali dekódovať zamýšľanú reč pacientiek s ochrnutím rýchlosťou až 78 slov za minútu. Pre porovnanie, bežná rýchlosť hovorenia je okolo 130 slov za minútu.

Aj Paradromics plánuje spustiť klinické testy s dlhodobejšou implantáciou Connexusu už koncom tohto roka. Zatiaľ však musia vedci prejsť celým procesom, od bezpečného zavedenia zariadenia, cez jeho stabilnú prevádzku, až po jeho vybratie. Celý tento „generálkový“ postup popísala neurovedkyňa Jennifer Collinger ako „peknú generálku“.

Ak by sa ukázalo, že jeden implantát funguje spoľahlivo, firma plánuje testovať aj možnosti viacerých implantácií naraz. Mohlo by to ďalej zvýšiť kvalitu zaznamenávaných signálov a rozšíriť funkcionalitu. Z dlhodobého hľadiska sa počíta aj s integráciou takýchto zariadení do bežnej lekárskej praxe, čím by sa mohli otvoriť dvere úplne novému spôsobu komunikácie pre milióny ľudí po celom svete.

Prečo je to dôležité?

Mozgové rozhrania sa môžu stať nástrojom, ktorý ľuďom s ochrnutím alebo stratou reči znovu vráti aspoň časť ich nezávislosti. Namiesto pasívneho pozorovania sveta by mohli opäť komunikovať a to len pomocou svojich myšlienok. A hoci sme zatiaľ len na začiatku tejto cesty, firmy ako Paradromics ukazujú, že budúcnosť sa formuje už dnes a v niektorých operačných sálach sa jej dokonca môžeš dotknúť.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre