NASA ešte dnes odvysiela dramatické zábery, ktoré zachytili pristávanie roveru Perseverance

Priamy prenos pristávania nám veľa neukázal, no už o pár hodín sa ku nám dostane video, na ktoré sme čakali.

rover Perseverance
Zdroj: NASA

Pred pár dňami sme mohli byť svedkami priameho prenosu z pristátia roveru Perseverance na Marse. Vzhľadom na to, že prenos signálu z Marsu na Zem môže trvať až 11-minút, nešlo o priamy prenos v tom pravom zmysle slova. Americká vesmírna agentúra NASA však zverejnila prvú fotografiu z pristátia.

Dnes o 20:00 však môžete sledovať pristátie tak, ako ho videl rover Perseverance. NASA totiž pomocou živého vysielania po prvýkrát tento materiál zverejní, píše portál Space. Video prichádza trochu neskoro, avšak je na to dobrý dôvod. Rover Perseverance spracováva údaje, ktoré posiela sonde Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá sa nachádza na obežnej dráhe. Tá posiela dáta ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Perseverance môže poslať za sekundu 2 megabity dát. Zaujímavosťou ale je, že v budúcnosti by sme mohli z červenej planéty dostať aj prvé video v rozlíšení 4K.

Misia Perseverance

„Rover Perseverance úspešne pristál na červenej planéte a preto zverejníme jedinečné zábery, ktoré zachytávajú príchod na planétu z jeho perspektívy,“ Vyjadrila sa NASA na svojom Twitteri.

Video bude zachytávať zostup rovera do krátera Jezero, ktorý bol kedysi riečnou deltou. Podľa americkej NASA pôjde o dramatické zábery, ako môže napovedať fotografia rovera, ktorý visel za káble z pristávacieho modulu. Tú NASA zverejnila len nedávno.

V kráteri bude rover pátrať po stopách života. Podľa vedcov je kráter Jezero ideálnym regiónom, ktorý by mohol priniesť zaujímavé výsledky. Spolu s roverom prišiel na Mars aj dron Ingenuity, ktorý sa pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty.

Predtým, než sa rover pustí do prieskumu a dron do prvého letu, musia skontrolovať svoje systémy. Vedci sa potrebujú uistiť, že všetko funguje tak ako má, ešte predtým, než sa spustí samotná misia. Ide o historickú misiu, nie len kvôli vôbec prvému dronu na inej planéte. Rover Perseverance si so sebou nesie aj prvý mikrofón, ktorý nám dovolí počuť zvuky Marsu.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre