Pozrite si záber zo satelitu obiehajúceho Mars, ktorý zachytil pristávanie roveru Perseverance

Ide o unikátny záber, na ktorom môžeme vidieť rover Perseverance počas pristávacieho manévru.

Satelit Reconnaissance Orbiter
Zdroj: NASA/JPL/Corby Waste

Misia Perseverance zapĺňa posledné dni plátky mnohých médií. Dôvodom je, že ide o jednu z aktuálne najvyspelejších technologických misií svojho druhu vôbec. Len niekoľko dní dozadu sme mohli vidieť viacero fotografií publikovaných americkou NASA z povrchu Marsu, ako aj jednu fotografiu zachytenú počas pristávacieho manévru. Posledné spomínanú fotografiu si môžete pozrieť nižšie. Vidieť na nej môžete záber tesne pred pristátím roveru, kedy ešte visel z pristávacieho modelu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Satelit obiehajúci Mars zachytil rover Perseverance počas pristávania

Najnovšie americká NASA zverejnila fotografiu, ktorá bola zachytená z obežnej dráhy Marsu. Ide konkrétne o snímok zo satelitu Reconnaissance Orbiter, ktorý zachytil, ako rover Perseverance pristával na červenej planéte. Ide o satelit, ktorý obieha planétu približne vo výške 700 kilometrov.

Satelit, ktorý zachytil fotografiu vyššie, bol zo Zeme vypustený 12. augusta 2005 a na obežnú dráhu Marsu sa dostal 10. marca 2006. Jeho primárnou úlohou je štúdium geológie a podnebia planéty. Rovnako tento satelit mal slúžiť na zabezpečenie dostatku informácií za účelom prieskumu budúcich miest pristátia a na prenos údajov z povrchových misií späť na Zem. Očakáva sa, že sonda bude pod plnou kontrolou americkej NASA ešte približne najbližších 4 až 6 rokov, následne jej dôjde palivo.

Hlavný cieľ misie Perseverance

Mimochodom, počas misie Perseverance budeme svedkami prvého pokusu o let dronu Ingenuity, ktorý bude prvým kontrolovaným letom v atmosfére inej planéty. Rovnako treba spomenúť aj hlavný cieľ tejto misie, ktorým je hľadať zachované známky biosignatúr vo vzorkách hornín. Dôvodom je, že Mars mal v minulosti vhodné podmienky na to, aby sa na planéte vyvinul život. Ak by bol tento hlavný cieľ naplnený, tak to by znamenalo, že život na Zemi nie je tak unikátnym, ako si myslíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre