NávodySpravodajstvo

Funkcia Skupín kariet pre prehliadač Chrome je už dostupná aj v našich končinách. Čo to je a ako funguje?

Už aj v našich končinách v prehliadači Google Chrome je dostupná funkcie Tab Group, teda skupiny kariet. Pozrite sa, ako funguje a čo to vlastne je.

Ešte začiatkom januára sme vám priniesli návod, ako je možné využívať funkciu Groub Tabs v prehliadači Chrome v Android smartfónoch. V tom čase funkcia bol dostupnou len prostredníctvom experimentálnych funkcií. Dnes je už je však prednastavenou ako zapnutou, a to aj v počítačovej verzii prehliadača. A práve preto by sme vám radi ukázali, ako táto funkcia funguje v prípade počítačovej verzii prehliadača.

Zoskupenie otvorených kariet do skupín

Funkcia vo všeobecnosti umožňuje vytvoriť skupiny kariet. Ide o vcelku efektívny spôsob organizácie práce a to hlavne v prípadoch, kedy pracujete súčasne s viacerými kartami. Napríklad keď píšete nejaký dlhší text a potrebujete si roztriediť zdroje. Alebo funkciu môžete využívať napríklad pri sledovaní rôznych spravodajských médií, kde si ich viete roztriediť napríklad na „seriózne“ a „bulvárne“ média a podobne. Tých možností je neúrekom. Ako však táto funkcia funguje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto si vytvoríte skupinu kariet

Vytvorenie skupiny kariet je veľmi jednoduché. Potom, ako máte otvorenú kartu v prehliadači, tak kliknite na kartu vo vrchnej lište, kde uvidíte možnosť pridanie karty do skupiny (pozn. redakcie: funkciu v redakcii máme prítomnou od verzie prehliadača 88.0.4324.182). Následne môžete vytvoriť skupinu kariet. Prípadne, ak už máte nejakú skupinu vytvorenú, tak kliknete na konkrétnu skupinu, do ktorej chcete zaradiť aktuálne otvorenú kartu.

Skupina kariet Chrome_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak zvolíte možnosť Nová skupina, tak vám vyskočí ponuka, kde budete môcť zvoliť názov skupiny a farbu. Mimochodom, jednotlivé karty môžete medzi sebou prehadzovať. Teda premiestňovať ich z jednej skupiny do druhej a to jednoduchým pretiahnutím karty.

Chrome_skupiny kariet_nazov
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň nám nedovolí nepovedať, že po kliknutí na ikonu skupiny kariet, viete otvorené karty zrolovať pod ikonu, resp. rozrolovať, aby ste videli všetky karty zo skupiny.

Ako docieliť, aby skupiny kariet zostali zachovanými aj po reštarte prehliadača?

Táto nová funkcia je veľmi šikovnou má však jeden neduh. Ním je, že po reštarte prehliadača sa skupiny vynulujú a vy si môžete skupiny vytvoriť odznova. Našťastie sa dá tento problém vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Prvým z nich je prostredníctvom rozšírenia nižšie, ktoré si je potrebné stiahnuť do počítača a nastaviť synchronizáciu.

Tabox - Save and Share Tab Groups
Tabox - Save and Share Tab Groups

My sme však zástancami „čistejšieho riešenia“. Vo všeobecnosti, hoci používame niekoľko rozšírení, tak sa im snažíme vyhnúť. V tomto prípade je možné nastaviť v prehliadači Chrome funkciu, aby sa automaticky otvárali karty, kde ste skončili prehliadať internet. V tomto prípade sa vám zachovajú aj skupiny kariet. Túto funkciu môžete zapnúť pomocou cesty Nastavenia > Vzhľad > Pri spustení pokračovať, kde ste skončili.

Skupina kariet chrome_restart prehliadaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Dovoľte nám dať vám na záver ešte jeden tip, ktorým je vypnutie aktivity kariet na pozadí. Dôvodom je, že (aktuálne) karty v prehliadači Chrome pracujú, aj keď nie sú priamo otvorenými. V praxi to znamená, že vám neprimerane vyťažujú zdroje počítača a to obzvlášť v prípadoch, ak máte na pozadí otvorené stránky s množstvom interaktívneho obsahu. Funkciu, ktorá redukuje ich aktivitu, môžete zapnúť pomocou experimentálnych funkcií. Zadajte do adresného riadku prehliadača adresu chrome://flags a vyhľadajte v ponuke „Tab Groups Collapse Freezing“. Následne zvoľte možnosť Enabled. Potom reštartujte prehliadač.

Chrome_zamrznutie kariet v rezime skupiny kariet
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že článok bol pre vás prínosným. Budeme radi, ak ho podporíte zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close