SpravodajstvoVesmír

NASA a SpaceX majú v pláne vraziť so satelitom do asteroidu. Poznáme dátum, kedy odštartuje misia

NASA v rámci projektu DART už 23. novembra odštartuje misiu, ktorej cieľom je vraziť so sondou do asteroidu, aby zistili, či v prípade hrozby kolízie Zeme s vesmírnym objektom, ho dokážeme odkloniť.

To, čo dnes vidíme naokolo nás, môže byť zničené v zlomku sekundy. Dôvodom sú asteroidy a ďalšie vesmírne objekty, ktoré oblietajú okolo Zeme a mohli by potenciálne naraziť do našej planéty. V súčasnosti za potenciálne nebezpečné asteroidy považujeme tie, ktorých trajektórie je v konflikte so Zemou. Za rizikové asteroidy sú označené ale i tie, ktoré sa mihnú okolo obežnej dráhy Zeme vo vzdialenosti 0,05au, alebo menšej. Ide o vzdialenosť približne 7,48 milióna kilometrov alebo menej, pričom asteroid musí byť široký najmenej 150 metrov.

Pri zrážke s asteroidom o rozmere 1-kilometra, by mohlo dôjsť k zmene klímy

Už aj asteroidy o veľkosti 100 metrov sú pre obyvateľov Zeme nebezpečnými. Pri zrážke so Zemou, by za sebou zanechal kráter široký približne 2 kilometre. Inými slovami, sú v jednom okamihu schopné z povrchu Zeme „vymazať“ stredne veľké mesto. Len pre zaujímavosť, takýto asteroid k Zemi zavíta približne raz za 3 tisíc rokov. V prípade zrážky asteroidu so Zemou o rozmeroch jedného kilometra, by mohlo dôjsť i k zmene klímy. Nemusíme sa však báť, podľa vedcov z NASA, takýto asteroid dôjde do kolízneho kurzu s našou planétou približne jedenkrát za milión rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezohľadu na to, ako často k nám zavítajú vesmírne telesá, ktoré majú potenciál narobiť veľké škody, tak svetové veľmoci, ako USA, ale i Rusko a Čína pracujú na projektoch, ktoré majú ambíciu zvrátiť potenciálne nebezpečenstvo. V súčasnosti sa vedú diskusie, ale i vedecké práce, ktoré rozmýšľajú najmä nad dvomi riešeniami – je možné asteroid zničiť pomocou zbraní, alebo je ho efektívnejšie nejakým spôsobom odkloniť?

Moderní ľudia ešte nikdy nečelili takejto hrozbe, a preto nemáme dostatok informácií z praxe. Jedným z projektov, ktorý to má zmeniť, je projekt DART. Pod záštitou tejto misie, chcú vedci z NASA zistiť, ako bude reagovať asteroid do ktorého narazíme sondou. Dôjde k zmene kurzu Asteroidu, alebo nie? Tak na túto otázku možno už čoskoro dostaneme prvé odpovede.

Spoločnosť SpaceX najnovšie oznámila prostredníctvom sociálnej siete Twitter, že spolu s NASA narazia do asteroidu pomocou sondy, aby zistili, aké to bude mať dopady.

„Statická požiarna skúška dokončená –  utorok 23. novembra o 22:21 hod štartujeme. @NASA Test dvojitého presmerovania asteroidov“

„NASA úmyselne narazí kozmickú loď DART do asteroidu, aby zistila, či je to efektívny spôsob, ako zmeniť jeho smer, ak by sa v budúcnosti objavil asteroid ohrozujúci Zem.“ píše SpaceX na sociálnej sieti.

Mimochodom, hoci vedci a astronómovia podrobne monitorujú asteroidy, ktoré by mohli potenciálne vraziť do Zeme, tak len nedávno, koncom minulého mesiaca, preletel v tesnej blízkosti našej planéty (3-tisíc kilometrov) Asteroid 2021 UA1, ktorý si nikto nevšimol. Našťastie jeho rozmery boli natoľko malé, že ak by vstúpil do našej atmosféry, tak by pravdepodobne v nej zhorel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close