SpravodajstvoZariadenia

World Wide Web, alebo internet? Aký je medzi týmito slovíčkami rozdiel?

V bežnej reči ich takmer vždy zamieňame. Hoci nemôžu existovať oddelene, je medzi nimi rozdiel

Internet a World Wide Web. Dva pojmy, ktoré sú nerozlučiteľnou dvojicou. V bežnom živote ich často zamieňame v presvedčení, že popisujú to isté, no opak je pravdou. V bežnom rozhovore sa však rozumieme tak, či tak, no ak vás zaujíma svet technológií, portál MakeUseOf vysvetľuje rozdiely medzi týmito dvoma termínmi.

World Wide Web alebo skrátene aj WWW je globálna sieť webových stránok, ktoré môžete nájsť a otvoriť ich podľa ich adresy. V podstate je web niečo ako celosvetové zdieľanie informácií. Túto komunikáciu sprostredkujú pomocou rôznych protokolov, napríklad HTTPS. Protokoly odosielajú a vymieňajú dáta medzi zariadeniami, ktoré sú pripojené na jednu sieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako bežný užívateľ sa dostávate na web zakaždým, keď otvárate nejakú konkrétnu stránku WWW je všetok obsah, ktorý sa vám po načítaní stránky zobrazí.

Názov ale môže klamať. World Wide Web (pozn. redakcie: V preklade celosvetový web) nie je v skutočnosti celosvetovým webom. Na to, aby mohol vôbec fungovať potrebuje infraštruktúru.

Tou infraštruktúrou je samotný internet. Je to sieť prepojených počítačov alebo serverov, ktoré umožňujú prenos súborov a dát medzi jednotlivými uzlami. Tie tvoria sieť, ktorá sa môže líšiť svojou veľkosťou.

Existujú lokálne siete, na ktoré sa môže pripojiť len obmedzený počet zariadení. Nájdete ich napríklad v školách alebo na pracoviskách. Internet, ktorý nám umožňuje pripojiť sa na rôzne webové stránky, je oveľa väčšou sieťou. Váš počítač sa môže pripojovať na servery vzdialené tisíce kilometrov.

Problém ale je, že čím viac zariadení je na sieť pripojených a čím ďalej sa nachádzajú, tým je ich ťažké pripojiť. Preto existujú internetoví operátori, ktorí vaše zariadenie prepájajú na rôzne servery. Dôležité je ale vedieť, že pod pojmom internet sa rozumie prepojená sieť, ktorá spája dokopy rôzne menšie siete.

Prelínanie WWW a internetu

V jednoduchosti povedané, internet je hardvér, ktorý spája celý svet, zatiaľ čo WWW je softvér, ktorý tento hardvér využíva a vďaka nemu máme prístup k miliónom stránok.

Rozdiel medzi internetom a webom môžete vidieť aj ak máte problémy s pripojením. Vaše zariadenie sa nedokáže pripojiť na Internet, na servery, kde sú uložené webové stránky. Web, konkrétna stránka, stále funguje a ľudia, ktorí majú lepšie pripojenie sa na ňu stále môžu dostať.

Internet vznikol v 60. rokoch minulého storočia ako projekt americkej agentúry ARPANET. Internet, ako ho poznáme dnes, však prišiel až v roku 1983. Rovnako je to aj s WWW, ktorý mal svoj vlastný prototyp ešte predtým, ako sa dostal na verejnosť.

Prototyp WWW prepájal 5 superpočítačov a používal sa výhradne na vládne účely. Web, ako ho poznáme, vznikol v roku 1989.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close