SpravodajstvoVesmír

Koľko NASA zaplatí za program Artemis, ktorý nás má vrátiť späť na Mesiac? Bude to viac, ako v prípade programu Apollo?

Dnes vieme povedať, že to nebude lacné. Pôjde o desiatky miliárd dolárov!

Mesiac, naša prirodzená družica je čoraz diskutovanejšou témou. Dôvodom sú nielen plány americkej NASA, ale i viacerých súkromných spoločností, ako je napríklad SpaceX, aby sme sa ako ľudia opäť vrátili na jej povrch. Každému dnes musí byť jasné, že to nebude lacné.

NASA ešte v októbri oznámila predbežný plán, kedy by mohla odštartovať prvá misia Artemis. Uviedla, že by sa tak mohlo stať už vo februári roku 2022, kedy poletí vesmírna loď Orion okolo Mesiaca, avšak ešte bez posádky. Približne rok na to, NASA plánuje zopakovať rovnaký let, tentokrát však už s ľuďmi. Niekedy v priebehu roku 2025, americká vesmírna agentúra plánuje pristátie na Mesiaci spolu aj s posádkou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poslednou misiou, kedy sme sa ľudskou nohou poprechádzali po mesiaci, bola Misia Apollo z roku 1972. Odvtedy sa nenašla politická vôľa, aby sa alokovali prostriedky na ďalšie podobné projekty. Len pre zaujímavosť, program Apollo celkovo stál 28 miliárd dolárov, čo je ekvivalent k dnešným 280  miliardam.

Čo bude stáť program Artemis? Toto sú predbežné odhady

Ako informuje portál Space.com, tak náklady na misiu Artemis sa šplhajú do astronomických výšok. Podľa aktuálnych odhadov, misia Artemis do roku 2025 pohltí približne 93 miliárd dolárov, odhaľuje OIG report states (NASA Office of Inspector General).

„NASA má niekoľko iniciatív zameraných na zvýšenie cenovej dostupnosti, predpokladáme, že súčasné výrobné náklady jedného systému SLS/Orion budú 4,1 miliardy dolárov na štart,“ uvádza sa v správe OIG. „Pri pohľade do budúcnosti, bez znižovania nákladov na budúce misie SLS/Orion, bude agentúra čeliť značným výzvam na udržanie svojho programu Artemis v jeho súčasnej konfigurácii,“ dodáva 73-stranová správa, ktorá bola zverejnená začiatkom týždňa.

Len pre zaujímavosť, pôvodný plán americkej NASA bol vrátiť ľudí späť na Mesiac v roku 2028, avšak administratíva Donalda Trumpa veci urýchlila a za nový cieľ stanovila rok 2024. Dnes už vieme, že tento ambiciózny cieľ s veľkou pravdepodobnosťou nebude naplnený. Informovala o tom nedávno i NASA. Bill Nelson, aktuálny šéf NASA ako hlavný dôvod uviedol najmä súdny spor so spoločnosťou Blue Origin, ktorý spomalil práce na lunárnom pristávacom module a to o približne 7 mesiacov. Nelson rovnako uviedol, že do budúcnosti NASA plánuje aspoň 10 pristáti s ľudskou posádkou na Mesiaci. Mimochodom, súdny spor spoločnosť Blue Origin prehrala. Dôvodom žaloby bolo obvinenie NASA, že pridelenie zákazy spoločnosti SpaceX nebolo férové.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close