BezpečnosťSpravodajstvo

Môže niekto cudzí odhaliť vašu polohu podľa IP adresy?

IP adresa je pridelená každému zariadeniu, ktoré je pripojené k internetu. Pozrite sa, čo o vás IP adresa dokáže prezradiť a ako aj to, či niekto cudzí môže podľa nej vedieť, kde sa práve nachádzate.

Akonáhle sa pripojíte na internet, je vám pridelená IP adresa od poskytovateľa vášho internetu. IP adresa je ako taká poštová adresa vášho počítača. Čo tým však myslíme? Funguje tak, že povie internetu, kde má ísť a čo má s čím prepojiť. IP adresa je spojovaná práve s polohou a je viditeľná pre iných a mnohých ľudí znepokojuje, či to nie je bezpečnostné riziko. Poďme sa na túto problematiku bližšie pozrieť s portálom whatismyip.com.

Čo o vás dokáže prezradiť IP adresa

Ako funguje sledovanie IP adresy

IP adresa je jedinečná reťaz čísel, ktoré sú spojené so zariadením pripojeným k internetu. Okrem toho, že Identifikuje zariadenie pripojené do siete, tak slúži na komunikáciu s ďalšími zariadeniami, ktoré sú rovnako pripojené v sieti. Napríklad s internetovou stránkou. IP adresa je podobná tej e-mailovej adrese, prípadne fyzickej. Avšak v tomto prípade je smerodajná pre váš počítač, ktorý je pripojený k internetu. Je dôležité si uvedomiť, že neprezrádza vašu presnú polohu, teda to, kde sa práve nachádzate. Aj keď by niekto zistil vašu IP adresu, vedel by zistiť len málo informácií. Z vašej IP adresy by napríklad vedel vyčítať, akého máte poskytovateľa internetu. Nedokáže ale na základe tohto zistiť kde sa presne práve nachádzate, kde bývate alebo kde sa nachádza napríklad vaša kancelária.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môže niekto sledovať polohu IP adresy?

V krátkosti povedané nie, vašu presnú polohu cez IP adresu nemožno „len tak“ sledovať. Naozaj sa nemusíte obávať, že by vaša skutočná adresa bola odhalená práve sledovaním IP adresy. IP adresa neobsahuje informácie, ktoré sú potrebné na odhalenie vašej skutočnej adresy. Za nejakých okolností sa nanajvýš osoba na druhej strane vie dostať k mestu alebo oblasti, kde sa nachádzate. To však ale neznamená, že sa vie dostať k vašej presnej polohe. Ktokoľvek by sa pokúšal sledovať vašu IP adresu, je ale schopní vypátrať vášho internetového operátora.

Čo nám IP adresa vie povedať

V niektorých prípadoch vie IP adresa obsahovať ale určité geografické údaje. Medzi takéto geografické údaje patrí štát alebo aj PSČ (poštové smerovacie číslo). Rovnako vie zistiť, ako som už spomínala, vášho poskytovateľa internetu. Treba ale podotknúť, že určenie lokality, odkiaľ sa pripájate k internetu, môže byť často nepresné. Dôvodom je, že IP adresu vám prideľuje poskytovateľ internetu a ten vám môže prideliť adresu z druhého konca krajiny. Poskytovateľ internetu ale má prístup k informáciám, ako je vaša adresa, odkiaľ sa pripájate k internetu. Samozrejme, ak by ste spáchali nejaký trestný čin, tak operátor polícii prezradí, odkiaľ sa pripájate k internetu. Preto by ste mali vždy dobre zvážiť to, čo robíte na internete, aby ste neporušovali zákony.

aka je moja IP adresa
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen whatismyip.com

Ako skryť IP adresu

Samozrejme, existujú spôsoby, ako môžete skryť svoju IP adresu, ak sa cítite nekomfortne. Najčastejšie sa za týmto účelom používa technológia VPN, ktorá vytvára akýsi most medzi vami a internetovými stránkami, cez ktorý tečie dátová premávka. Webová stránka alebo služba vidí IP adresu VPN služby a nie vašu. Rovnako aj poskytovateľ internetu vidí, že komunikujete s VPN službou, ale už nevidí to, čo robíte ďalej. Za tieto služby sa bežne platí niekoľko € mesačne, no treba si dobre vybrať službu, nie každá totiž funguje tak, ako tvrdí. V minulosti bolo aj niekoľko prípadov, hlavne u bezplatných služieb, že monitorovali aktivitu ľudí a tieto informácie následne predávali ďalej.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close