APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindows

Microsoft Edge dostal funkciu, ktorú mu môže závidieť aj internetový prehliadač Chrome

Microsoft Edge dostáva funkciu, ktorá prináša nielen úsporu RAM pamäte, ale aj menšiu vyťaženosť CPU.

Jedna z najväčších výčitiek mnohých internetových prehliadačov na čele s prehliadačom Chrome, je v tom, že neprimerane vyťažujú nielen operačnú pamäť RAM, ale aj výkon zariadenia, ktorý má dopad na batériu notebookov. Mnoho internetových prehliadačov preto pracuje na optimalizácii chodu prehliadača. Najnovšie, významný krok vpred robí prehliadač Microsoft Edge.

Microsoft Edge pridal do prehliadača funkciu Spiacich kariet

O funkcii spiacich kariet sme mohli prvýkrát počuť ešte v septembri minulého roka. Objavila sa vo vývojárskej verzii prehliadača Edge Canary 87.0.643.0, ktorú bolo možné zapnúť pomocou experimentálnych funkcií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie sa táto funkcia objavila vo verzii prehliadača 88.0.705.50 (Oficiálna zostava) (64-bitová verzia). Dostupnou je potom, ako si vyhľadáte v ponuke nastavení možnosť „Šetriť zdroje…“, viď nižšie.

Rezim Spiace karty_Microsoft Edge
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci nastavení vyššie následne môžete zmeniť čas, kedy majú prejsť aktívne karty na pozadí do režimu spánku. Napríklad po 5 minútach nečinnosti, 15 minútach, pol hodine a podobne. Rovnako môžete do výnimiek pridať aj stránky, ktoré nechcete, aby prechádzali do tohto režimu.

Microsoft prostredníctvom svojho blogového príspevku, kde bližšie popisuje túto funkciu píše, že mediánová hodnota spotreby RAM pamäte sa pri testovaniach znížila o 26%, z 1560MB na 1158,5MB.

priemerna uspora RAM pamate_microsoft edge spiace karty
Zdroj: techcommunity.microsoft.com

V prípade CPU, percentuálna úspora je ešte o niečo málo vyššou. Microsoft hovorí konkrétne na úspore CPU na úrovni 29%.

Microsoft Edge_spiace karty_CPU
Zdroj: techcommunity.microsoft.com

„Spacie karty stavajú na jadre „zmrazovacej“ technológie Chromium. Zastavením pozastavíte časovače skriptov karty, aby ste minimalizovali využitie zdrojov. Po kliknutí sa automaticky obnoví spánková karta, ktorá sa líši od vyradených kariet, ktoré si vyžadujú úplné opätovné načítanie stránky.“ opisuje funkciu spoločnosť Microsoft.

To, či funkcia je aktívnou zistíte podľa náhľadu kariet. V prípade, ak karty sú uspanými, tak uvidíte vyblednutý názov karty vrátane loga. Tak, ako môžete vidieť na obrázku nižšie.

Microsoft Edge_spiace karty
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo hovoríte na túto funkciu, páči sa vám? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close